Esileht » Arvamused » Arvamus »

Teenides Jumalat ja ligimesi

20.11.2019 | | Rubriik: Arvamus

Jeesus ütleb: „Minge kõike maailma, kuulutage evangeeliumi kogu loodule!“ (Mk 16:15). Eelkõige on küll sellest salmist lähtutud misjonipõllu harimisel, kuid kindlasti haakub maailma mineku ja evangeeliumi kuulutamisega väga tihedalt ka kõikide erinevate kaplanaatide töö, sest on seegi ju minemine inimeste juurde, just sinna, kus nemad on ja tegutsevad või viibivad. Olgu need siis erinevad jõustruktuurid või hoolekande- ja haridusasutused.
Tõsi, misjonitöö läbi kaplanite tegevuse on erinev koguduste või misjoniorganisatsioonide tehtavast. Arvan, et väga paljus on see pinnase ettevalmistamine, et kui jõutakse külvamiseni, siis seeme saab langeda pinnasesse, kus on idanemine võimalik. Sest väga paljudel juhtudel on kaplan tänapäeva inimesele esimene kokkupuude kirikuga või üldse usklikega ning seeläbi kaplanite tehtav töö lahendab eelarvamusi ja vähendab hirme, mis inimestel uskumise ja kirikuga seoses on.
Kirik ja religioossus on läbi aegade olnud moraalinormide hoidja ja mõtestaja ning lisaks hingehoidlikule tegevusele on kaplanitel vähemasti kaitseväes oluline roll ikka ja taas inimestele meelde tuletada, et üksnes siis, kui me inimestena omavahel hästi toimida suudame, saame täita meile antud ülesandeid eeskujulikult. Sest peitub ju meeskonna ühtsuses suur jõud.
Nii võib-olla näibki paljudele, et kaplan on keegi selline jutumees, kellega üks tuleb ja räägib, tuleb teine ja kolmaski, ja suurt tulemust justkui ei ole. Kuid kui nende jutuajamiste toel saab inimene leida lahendusi oma küsimustele ja nii ka hirme vähendada, võime näha, et kõva ja kuivanud pinnas muutub kobestatud ja vastuvõtlikuks maaks. Ja loomulikult organisatsiooni osana on kaplanid kogu organisatsiooni toetajad, hoides traditsioone ja aidates neid inimestel mõtestada.
Iga koguduseõpetaja on omal moel kaplan, sest on ju kirik ja kogudus alati kogukonna osa, ja nii teenitakse palju suuremat hulka inimesi kui vaid koguduseliikmeid. Vaimulik on alati valmis kõikide muresid kuulama, mitte vaid oma koguduse inimeste omi. Sedasi ongi kaplanid vaimulikud, kelle teenitavaks koguduseks on just need inimesed, kes kuuluvad konkreetsesse organisatsiooni või kes on erinevatel põhjustel sattunud haigla või vangla hoolealuseks või harivad end koolis.
Kaplaniteenistused on kiriku minemine maailma inimeste juurde, et olla neile toeks, et aidata neil mõtestada elu ning mõista nendegi elus väärtuste olulisust, mille Jumal on meie kõikide elude aluseks seadnud.
LeedjärvMikk2019

 

 

 

Mikk Leedjärv,
kaitseväekaplan

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)