Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

TEELISTE KIRIKUD

10.08.2007 | | Rubriik: Kirikuelu

Päästetud uuele elule

Peeter Animägi on olnud Heimtali kiriku taastamise juures ja nii võib ta igale möödujale kirikust asjatundlikku juttu rääkida.

Peeter Animägi on olnud Heimtali kiriku taastamise juures ja nii võib ta igale möödujale kirikust asjatundlikku juttu rääkida.

Teelised on Võrust 12 km kaugusele Tartu maantee äärde jäävat väikest Heimtali Peetri kirikut koduseks ja hubaseks pidanud.

Mõnigi on lubanud tagasi tulla, kui abiellumine plaanis. Sel suvel on Heimtali kirikus altari ette astunud kaks abielupaari, ristitud on lapsi ja augustis seisavad altari ees leerilapsed. Jumalateenistusi peetakse selles Urvaste koguduse abikirikus kord kuus igal teisel pühapäeval kell 14.

Kolmel päeval nädalas ja pühapäeviti teeb Urvaste koguduse juhatuse liige ja kirikuvanem Peeter Animägi kirikuukse lahti. Tema sõnul käib kirikus kohalikke ja ka möödasõitjad pööravad suurelt teelt sisse. Paaril korral, kui kirik kinni on olnud, on inimesed helistanud, nad pole küll sissesaamist nõudnud, aga tänanud selle eest, et sakslastest pooleli jäänud võssakasvanud kirik on üles ehitatud.

Kui mõni teeline kiriku vastu suuremat huvi üles näitab, kingib Peeter Animägi talle sel aastal trükist ilmunud raamatukese «Heimtali Peetri kirik», Osula põhikooli õpilase Elian Laksi uurimistöö.

Eriliseks muudavad väikese pühakoja seintel rippuvad Karin Kummi kootud kaltsust sõnumivaibad. Vaatamisväärsuseks on ka 2003. aastal valminud Dolores Hoffmanni aknavitraažid Vaikse Nädala traagilistest sündmustest.

Heimtali küla tekkis 20. sajandi alguses Venemaalt ümberpaiknenud sakslaste asundusena. Oma jõududega ehitati koolimaja, kus oli ka palvesaal, pastoraat ja 1937. aasta 23. juulil pandi nurgakivi kirikule. Kiriku ehitus jäi alanud sõja ja sakslaste lahkumise tõttu pooleli.

Kirku ülesehitamisele sai mõelda alles 1994. aastal, kui asja võttis üles toonane Võru praost ja Urvaste koguduse õpetaja Villu Jürjo. 2002. aasta 21. juulil võidi kirik pühitseda. See juulikuu päev on igal aastal kogudusele suurpäev, kui peetakse pidulik jumalateenistus, millest võtavad osa ka sakslased ja viimase sakslasest õpetaja Gerhard Plathi poeg Volker Plath. Nii oli see ka sel suvel.

Sirje Semm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)