Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Teel taevase Isa koju

18.01.2017 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Kirstu kantakse õlgadel: emeriitpeapiiskop Andres Põder (vasakult), praost Anti Toplaan ja piiskop Einar Soone. Kiriku uksel ristipoeg diakon Siimon Haamer ja sõbrast ametivend titulaarpraost Eenok Haamer. Tiit Kuusemaa

Emeriitpraost Harri-Johannes Reinu (21.7.1926–3.1.2017) matus toimus 11. jaanuaril Harju-Jaani kirikus ning muldasängitamine järgmisel päeval, 12. jaanuaril Ruhnus.

Möödunud kesknädalal oli Harju-Jaani pastoraadi ees lipp leina märgiks pooles mastis. Kirikusse kanti sark siin kord leeriõnnistuse saanud ja seda kogudust 20 aastat teeninud vaimulikuga. Auväärset karjast, kes elu lõpuni kuulus Tallinna Kaarli kogudusse, oli tulnud ära saatma lisaks sõpradele ja kohalikele ka mitukümmend ametivenda ja -õde, matusetalitusel osalesid EELK piiskopid: peapiiskop Urmas Viilma, emeriitpeapiiskop Andres Põder ning piiskopid Einar Soone, Tiit Salumäe ja Joel Luhamets.
„Tal oli kaks soovi ja need said täidetud,“ räägib lahkunu ristipoeg Siimon Haamer, lisades, et veel eelmisel kuul oli Harri-Johannes Rein kinnitanud, et ei soovi saada tuhastatud ning soovib saada sängitatud Ruhnu kirikuaeda. Diakon Haamer korraldas oma ristiisa matustega seonduva, kirikliku talituse korra koostas piiskop Tiit Salumäe, mattis peapiiskop Urmas Viilma. Matusetalitus toimetati sümboolselt kirikus, muldasängitamine leidis aset järgmisel päeval Ruhnus.
„Kõik läheb korda, kui see on Jumala plaan,“ kinnitab Ruhnu kogudust teeniv diakon Jaanus Torrim ja räägib, kuidas puusärk tormiseid ilmaolusid trotsides saarele jõudis. Neljapäeval ei teinud  reisilennuk saarele ühtegi lendu ning kirstu transportimiseks paluti abi politsei- ja piirivalveameti lennusalgalt, kelle helikopteris lendas mandrilt kaasa Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson.
Torrim räägib, kuidas kõik ruhnlased soovisid oma õpetaja väärilise ärasaatmise heaks panuse anda: üheskoos seati kirik korda, kaevati haud ja korraldati peielaud. Nii anti au mehele, kes saarel 19 aastat vaimulik oli ning alles möödunud suvel kõrges eas emerituuri siirdus. Kes oli ustav surmani.
Harri-Johannes Rein sängitati Ruhnu mulda, nõnda nagu ta soovis, ning tema kalmule püstitati kohalike meistrite valmistatud Ruhnu rist.
Liina Raudvassar

Pildigalerii:

Ametivennad auvalves: piiskop Tiit Salumäe (vasakult), piiskop Joel Luhamets, pastor loci Jaan Nuga, emeriitpeapiiskop Andres Põder ja piiskop Einar Soone. Tiit Kuusemaa

Õnnistamine: õp Patrik Göransson (vasakult), õp Tauno Kibur, peapiiskop Urmas Viilma, õp Arho Tuhkru. Egle Viilma

Viimne rahupaik Ruhnul: emeriitpraost Harri-Johannes Reinu kalmu märgistab Ruhnu rist. Haual seisavad diakon Jaanus Torrim (paremalt esimene) ja õp Patrik Göransson. Maret Kaljulaid

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)