Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Tee meid usust vahvaks

06.06.2018 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Margus Suvi (paremal) seati Valga koguduse õpetajaks praostkonna laulupäeval. Oma õnnistuse vaimulikutööks andis piiskop Joel Luhamets (vasakul).
Rita Puidet

Laupäeval saabus Valka ohtralt külalisi lähemalt ja kaugemalt. Põhjusi selleks oli kaks: toimus praostkonna laulupäev ja kogudusega laulatati õpetaja Margus Suvi.

Kui palju tööd kulub ühe laulupäeva ettevalmistamisele, peab küsima Miina-Liisa Kuusemaalt, praostkonna muusikajuhilt. Eks tema teab ka täpselt, kas kõik tuli välja nii, nagu ta mõelnud oli, ent kõrvaltvaatajale sujus kõik ladusalt ja jättis väga hea mulje. Juba pakutud lõunasöögist Valga põhikoolis võiks kirjutada omaette loo. Loodan, et Miina-Liisa kirjutatud projekt laulupäeva korraldamiseks saab rahastuse ning praostkond tänu sellele kordaläinud päevast veel rohkem rõõmu võib tunda.

Kotka tiibadel
Joachim Neander kirjutas 17. sajandil, et Issand on meid kotka tiibadel vägevalt kandnud (KLPR 306) ja nii laulis kogudus koos 13 koori ja ansambliga laulupäeva kontsert-jumalateenistusel. Eks kehtis see kõigi kirikuliste kohta, kelle seas oli ka Valga linnapea, aga eks seda erilisemalt õpetaja Margus Suvi kohta. Aga ka organist Jüri Golt­sovi kohta, kes augustis tähistab 25. teenimisaastat sealses koguduses. Kirikumuusika liidu tänukirja üle andes sõnas liidu esimees Tuuliki Jürjo talle: „Ära palun väsi!“
Kui laulusõnades kutsutakse kandleid ja pasunaid hüüdma, siis just nii laulupäeval toimitigi. Oma muusikalise tervituse tõid ka Puhja kooli ja kiriku kandlering juhendaja Anneli Klausiga ning Pühajärve-Rõngu puhkpilliorkester eesotsas Arno Antoniga. Enne kui Margus Suvist täieõiguslik koguduse õpetaja sai, laulis Issanda kiituseks veel usuteaduse instituudi õppekoor Aivi Otsniku juhatusel.

Armastada Issandat
Margus Suvi on Valga kogudust teeninud kolm aastat. Ta alustas praktikandina, oli õpetajaameti kandidaat ja on ordineeritud õpetajaks selle aasta 6. jaanuaril. Nüüd seadis piiskop Joel Luhamets ta koguduse õpetajaks, assisteerisid praost Mart Jaanson ja abipraost Vallo Ehasalu. Piiskop rääkis Eelija ja Eliisa loo 2. Kuningate raamatust (2Kn 2:9) ja soovis ametivennale rohket vaimu nagu Eliisale, sest kirikuõpetaja töö on raske. „Armasta meie Issandat üle kõige. Tema annab oskuse ja tarkuse seda tööd teha,“ sõnas piiskop.
Et jumalasõna kõrval on väga tähtis koht laulul, kinnitas jutluses vastselt koguduseõpetajaks pühitsetu. Ta ütles, et arvas 40 aastat end muusikata hakkama saavat. Nüüd aga on ta tänu oma lauluõpetajale Anneli Klausile meelt muutnud: et lapsest kasvaks avara hingega inimene, tuleb ta suunata laulu juurde.
Lauldes kogeme ja loome lähedust, mis on oluline nagu söök. Läbi läheduse tunnetame maailma ja elu. Armastuse kogemine teeb meid paremaks ligimeseks, sõnas Margus Suvi ning palus kõigil naabri käest kinni võtta ja käed üles tõsta. See oli kaunis ja meeldejääv kogemus. „Tahan Kristuse sõnast tulevat lähedust teiega jagada,“ lubas Margus Suvi kogudusele.

Usust vahvaks
On tõesti tore, et pärast mitut head aastat on Valga Peetri-Luke kogudusel oma õpetaja ja kogudus on optimistlik, et elu läheb paremuse poole, mõlgutas mõtteid juhatuse esimees Margarita Jantsikene omavahelises vestluses. Ja miks ei peaks, kui kogudusel on nii palju sõpru, kes kirikusse laulma olid tulnud, olgu siis kristlikke või ilmalikke muusikuid.
Lastekoor Juhhei lehvitas sinimustvalgeid lipukesi ja laulis: „Päästa Eesti rahvas, tee meid usust vahvaks, meie homne päev saab lootusrikkaks.“ Ja küll ta saab, sest kontsert-jumalateenistusel õnnistati ka koguduse rohelised kirikutekstiilid ja praostkonna lipp. Tänu nende eest kuulub koguduse liikmele Karin Varblasele.
Rita Puidet

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)