Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Teatrihuviline organist kiitust ei oota

08.08.2012 | | Rubriik: Persoon kaasajast


«Kiitus on koera jaoks,» ütleb Judith Kulvere (fotol), kes 23. juulil sai 85. Viimased 28 aastat on ta olnud Iisaku koguduse organist.

Legendaarse isa legendaarne tütar on kõige üldsõnalisem väljend Judith Kulvere, Iisaku koguduse kunagise õpetaja Voldemar Kuljuse tütre kohta. Kokkupuutest temaga lisanduvad uued, talle omased jooned: aval, jutukas, otsekohene, inglasliku huumorimeelega, laia silmaringiga. Kes siis Judithit ei tunneks!
Juba lapsena näitlemise ja näitlejatega kokku puutunud, lõpetas temagi teatrikooli ja töötas pealinnas pikka aega näitejuhina. Pärast tütre vägivaldset surma leidis Judith rahu vaid lapsepõlvemaal, kus klaverimängu õppinud naine oreli taha jumalateenistustel kaasa teenima kutsuti. Koguduse organisti ametis on ta praegugi.
Vaatamata kõrgele eale ei ole Judith Kulvere jätnud ka oma suurt kirge – teatritegemist. Koos kohalike huvilistega korraldab ta näitemänge ja luuleõhtuid, mille tarbeks ise kava koostab. Möödunud aastal etendati «Ühe noore naise lugu läbi vana naiste silmade».
Tähtpäeva puhul õnnesoove vastu võttes ütles Judith, et on viimase talvega niiii vanaks jäänud, aga pole lollusi unustanud. See tähendab, et endiselt korraldab ja sehkendab ta, tutvustab külalistele kirikut, mängib orelit. Seda tegi ta ka ülemöödunud pühapäeval, kui praost Peeter Kaldur jumalateenistusel koguduse õpetajat asendas ja Judithit sünnipäeva puhul õnnitles.
Kirikulised said mekkida Judithi tuntud headuses pirukaid ja kringlit, aga pidupäeva võttis Judith kokku talle omaselt: «Õnneks läks mööda see päev, ma tseremoonitsemisest lugu ei pea.»
Soovin talle jätkuvat tervist ja loodan taas kohtuda.
Rita Puidet

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)