Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Tasakaalukas Eesti sõber

07.06.2019 | | Rubriik: Persoon kaasajast

MäkinenSoome evangeelse luterliku kiriku emeriitpeapiiskop Kari Mäkinen saab tänavu EELK Teeneteristi I järgu ordeni.

1955. aastal sündinud Mäkinen ordineeriti kirikuõpetajaks 1979. aastal. Töötanud on ta nii kirikuloo õppejõuna kui kogudusevaimulikuna. 2005 valiti Mäkinen Turu piiskopkonna piiskopiks, 2010–2018 oli ta aga Soome evangeelse luterliku kiriku ja Turu peapiiskop.
EELK rahvusvaheliste ja oikumeeniliste suhete assessori Kadri Põdra sõnul jätkusid Mäkineni ajal senised lähedased ja mitmetasandilised suhted Eesti ja Soome luteri kirikute vahel, sh kirikuvalitsuste regulaarsed kontaktid. 2017. aastal jõudsid aga kaks kirikut lõpuks ka nii kaugele, et allkirjastati ametlik koostööleping. See toimus EELK juubelikongressil, kuhu Kari Mäkinen isiklikult kohale tuli.
Ühe näitena heast koostööst nimetab Kadri Põder Kari Mäkineni üleskutsel Helsingis toimunud Soome ja Eesti delegatsioonide ühist valmistumist 2017. aasta Luterliku Maailmaliidu assambleeks: „Osalesime neljal-viiel sisukal arutelul ja läksime assambleele asjadega hästi kursis olijatena. Suhtlemine ja koostöö jätkus ka assambleel.“
Mäkineni peapiiskopiks olemise ajal kostis meilt Soome kiriku suhtes ka kriitilisi noote selle väidetava liigse vabameelsuse tõttu. „Vaatamata kõikidele väljakutsetele ei jätnud Mäkinen kunagi rõhutamata suhete olulisust Eestiga ja vajadust neid hoida,“ meenutab Põder. Pinged konservatiivse ja vabameelse suuna vahel olid sel ajal teravad Soomeski. Ka nende probleemidega tuli Mäkinen Põdra hinnangul just seetõttu hästi toime, et ta on tark juht, hea teoloog ning väga tasakaalukas inimene.
Rain Soosaar

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)