Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Tartusse kerkib Pastoraat

15.02.2019 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Siimon Haamer kinnitab, et uute ruumide valmimine UI Tartu teoloogia akadeemia osakonnale ei tähen­- da, et soov oleks taas iseseisvaks õppeasutuseks saada. Ta näeb 2013. aastal toimunud kahe kooli liitumises rohkem plusse kui miinuseid.
Kätlin Liimets

Hilissügisel avatakse Tartus Riia elamukvartalis kristlike organisatsioonide keskus Pastoraat. Idee eestvedajaks ja keskuse omanikuks saab MTÜ Tartu Teoloogia Akadeemia, mille juhataja on Siimon Haamer.

Hetkel ehitusjärgus Pastoraat asub Tartu kesklinna vahetus läheduses Aparaaditehase kvartali kõrval. Üle tee on Pauluse kirik ja lähedal raudteejaam ning bussijaam. Keskuse koduks saab aadressil Riia 22a trepikujulisena taeva poole kõrguva kaheksakorruselise elamu esimene korrus, mis hõlmab 450 ruutmeetrit.

Töö-, kohtumis- ja koolituspaik
Usuteaduse instituudi Tartu teoloogia akadeemia (UITTA) õpetab üliõpilasi nii Tallinnas kui ka Tartus. Tartu Ujula tänava auditoorium on kitsaks jäänud ja seetõttu on pikalt otsitud uusi ruume. „Kõik kipub Tallinna koonduma, ka kirikuringkondades. Eesti on palju suurem kui Tallinn,“ põhjendab uue keskuse Tartusse ehitamise vajalikkust Siimon Haamer.
Miks Pastoraat? Pastoraadid on lisaks vaimuliku elupaigale olnud ka kohtadeks, kus hingehädadele abi saadud ja Kristuse õpetust tundma õpitud. Paiga läheduses on sellised hooned nagu Tasku, Aparaaditehas ja Kvartal. „Pastoraat üldnimetusena sobib hästi siia ritta ja keskuse eesmärk – tuua kokku kristlikke organisatsioone, pakkuda koolitus-, töö- ning kohtumispaika ja anda võimalust ühistööks – sobib hästi pastoraatide algse ideega,“ sedastab õpetaja Haamer.
Pastoraadis hakkavad tegutsema UITTA, hingehoiukeskus ja Tartu Pereraadio. Lisaks saab rentida ruume koolitusteks, leida koht hingehoidlikuks vestluseks või rentida sobivaks ajaks töölauda avatud kontoris. Keskuses asuv külaliskorter annab öömaja võimaluse.

Ehitusjärgus Pastoraat
Plaanidest on kena kuulda, ent oma silm on kuningas. Ehitisest on hetkel valmis majakarp ja et pääseda hilissügisel valmivat hoonet uudistama, peame koos teejuhi Siimon Haameriga valged kiivrid pähe panema. Ehitise sisemuse betoonist seinad on kõledad, ent lasevad fantaasial lennata, aimamaks tulevast Pastoraati.
Sisenedes jõuame hoone keskele läbi kaheksa korruse kõrguvasse aatriumisse, kust ülemiste korruste korterite elanikud saavad rõdudelt allapoole pilke heita, ent kasutajateks on keskuses viibijad. Kujutan ette mugavaid tugitoole ja rohkelt õdusust lisavaid toataimi.

Annetuste kogumine
„Mullu kevadel pöördusin Riia kvartali arendaja AS Colordia poole. Meie plaanide osas oldi osavõtlikud ja pakuti võimalust, et arhitektid koostavad meie idee järgi ruumiplaani, mille eest raha ei küsita. See sai alguspunktiks, kust üks asi järgnes teisele,“ avab mu vestluskaaslane juba aastate eest tekkinud idee arengulugu, lisades, et on õppinud Jumala märke tähele panema ja teab, et siis ei saa enam oodata, vaid tuleb usaldada ja Jumala juhtimise järgi minna.
Märtsi lõpus UIs korraldatud 24tunnise palveketi üks teemadest oli käimasolev projekt ja aprillis sõitis Siimon USAsse, et 25 aasta jooksul tekkinud isiklike kontaktide võrgustiku kaudu luterlaste seas annetusi korjata. Üllatusena kogunes kuue nädalaga sissemaksuks vajaminev 100 000 eurot. „Siis polnud enam võimalik Jumalale öelda, et ei julge edasi minna,“ ütleb õpetaja Haamer usukindlalt.
Keskuse maksumus on 1,3 miljonit eurot ja summa soovitakse koguda juuni lõpuks annetustest. Veebruari lõpus seisab taas ees üleriigiline turnee USAs koos raadioesinemistega. „Ameerikas on väljakujunenud annetuspraktika, minu töö on pildil olla, sest konkureerivaid projekte on palju.
Väga oodatud on ka eestimaalaste panus. Kogu info on kättesaadav kodulehel tartupastoraat.ee,“ jagab Siimon, näidates Pastoraadis valmiva kabeli kõrval olevat seina, millele kinnitatakse kõikide nimed, kes üle 100 euro annetanud.
Ruumist ruumi liikudes näeme külaliskorterit, nõupidamisruumi ja kuni 70 üliõpilast mahutavat auditooriumi, mida on vajadusel võimalik kaheks jagada. Õpetaja Haamer muutub silmanähtavalt rõõmsaks, kui jõuame UITTA kontoriruumidesse, kus hakkab ka tema kabinet paiknema.

Kui Issand ei ehita …
Eraldi sissekäik on hingehoiukeskusel ja Pereraadiol. Viimast ootavad siin kolm kaar­seinaga stuudiot ja kontoriruum. „Eesmärk on, et keskus oleks multifunktsionaalne. Nõnda on eri organisatsioonidele planeeritud ruumidele lisaks ühiskasutuses olevad kabel, lugemistuba, klubiruum, köök, nõupidamisruum, vestlustuba, avatud kontor, auditooriumid, puhkenurgad, püsinäitus pastoraatide olemusest ja üheksa parkimiskohta maa-aluses parklas,“ kõneleb võõrustaja ja lisab lõpetuseks: „Mis roll keskusel välja kujuneb, seda teab üksnes Jumal. Ent kindel on see, et kui Issand ei ehita koda, tühja vaeva näevad siis ehitajad temaga (Ps 127:1).“
Kätlin Liimets

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)