Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Tartus kõneldi taas perehooldusest

22.04.2015 | | Rubriik: Ühiskond

Sanna Kosonen (vasakul) ja Irene Tarkiainen tutvustavad perehoolduse projekti.
Rita Puidet

Perehooldus on Soomes jätkuvalt kasvav suund ja seda käisid tutvustamas Kitee evangeelse koolituskeskuse õpetajad Sanna Kosonen ja Irene Tarkiainen.

Sanna ja Irene ei olnud Tartus esimest korda, aga nad on Soomes üha levivat perehoolduse projekti tutvustanud ka mujal Eestis. Soome kogemusel on perehoolduse mudel leidnud tunnustust, kuna see on kolm kuni neli korda odavam abivajaja hooldusest mõnes hoolekandeasutuses. Samas annab see võimaluse sissetulekuks tööturul väiksemat konkurentsi pakkuvatele inimestele.
Soomes on koduhooldus seadusega reguleeritud, seadusi koostatakse koostöös perehooldajate liiduga. Osa hooldaja palgast maksab omavalitsus, osa hooldatav. Ühe hooldaja järelevalve all on enamasti neli inimest ja selline kodune hooldus on eakate kõrval sobiv ka puudega lastele ja noortele. Samuti üksi elavale eakale, mäluprobleemi või sõltuvusprobleemiga inimesele.
Kitee evangeelne koolituskeskus on saanud rahastuse projektile, millega nad sel ja järgmisel aastal tutvustavad perehooldust ja koolitavad perehooldajaid Eestist. Koolituskeskus ootab sel sügisel Kiteesse gruppi huvilisi, et kahe nädala jooksul anda teadmisi perehooldusest ja jagada praktilist kogemust.
«Mida rohkem inimesi käib praktikal, seda parem,» kinnitas kokkusaamisel Sanna Kosonen. Kui huvilisi jätkub, võetakse kevadel vastu uus grupp. Projekti vältamise ajal on koolitus tasuta, kahenädalane elamine keskuses maksab sada eurot, lisandub kohalejõudmise kulu. Huvilistel tuleks ühendust võtta Eesti-poolse partneri, Tartu Maarja kogudusega.
Kohtumisel viibinud MTÜ Eesti Omastehoolduse esindajad Ene Soidla ja Merike Vedru peavad kindlat plaani koolitusele minna ja loodame, et soomlaste hea algatus leiab meil soodsa pinnase. Sealsed koolitajad on igal juhul lubanud teha koostööd asjast huvitatud valdade esindajatega.
Rita Puidet

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)