Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartus asub mängumaa

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tartu Maarja koguduse ruumides tegutseb möödunud aasta sügisest väikelastele arendavat tegevust pakkuv Lelula.
Ühel veel soojal pärastlõunal oodati taas lapsi Õpetaja tänava õuele muinasjuttu «Tare-tareke» mängima. Väikeste näitlemishuviliste jaoks oli valmis pandud kostüümid, mis valminud Lelula vabatahtlike kätetööna. Lapsi juhendas Meelis Hansing lasteteatrist Minerva.
Kohale tulnud lapsed juhtusid seekord olema umbes kolmeaastased. Nii juhtuski, et alguses lapsed kartsid ega julgenud toimuvaga kohe kaasa minna. Kuid emmede-isside kaasabil, muinasloo arenedes kasvas julgus ja lugu sai sisse rõõmsa hoo. Tunnike muinasjuttu ei väsitanud lapsi kuigivõrd. Kõik, kel veel mängulusti jätkus, said Lelula ruumides edasi mängida.
Väike osa suurest maailmast

Mittetulundusühingu Lelula juhatuse liige Kadri Parmakson ütles, et seekordne muinasjutumäng oli juba viies. Eelnevalt on mängitud Punamütsikest, Kuldkalakest, Kolme põrsakest ja Sabajanti. Varem on kasutatud sõrme-, käpik- ja lauanukke. Valitud on just loomamuinasjutud, et neis kasutatavaid tegelasi saaks korduvalt kasutada erinevais mängudes.
Tartu Maarja koguduse ruumides tegutsev Lelula ei ole kirikuga otseselt seotud, küll püütakse nõu ja jõuga teineteise üritustel kaasa aidata. Möödunud aasta sügisel kiriku poolt pakutud ruumid tundusid Lelula tegijatele sobivad; alustati remondiga ja mänguasjade muretsemisega.
Lastele avanesid esimest korda uksed novembris. Idee algatajateks oli väike grupp entusiaste, kel omalgi väikesed lapsed kodus. Algul käidi lihtsalt koos ja arutleti, kuidas Lelula peaks sündima. Nüüdseks on ühinetud ülemaailmse organisatsiooniga ITLA (International Toy Library Association), mis ühendab endas sarnaseid ühinguid üle kogu maailma. Teadaolevalt on Lelula Eestis esimene. Rahalist toetust katusorganisatsioonilt ei tule, küll aga pakuvad nad oma liikmetele koolitusi ja erialast kirjandust.
Mängima on oodatud kõik

Lelulasse pääsevad väikelapsed koos vanematega tasuta. Uksed on valla kolm korda nädalas kolm tundi korraga. Lapsed saavad koos vanematega mängida huvitavate ja arendavate mänguasjadega, mida ehk muidu endale isiklikult koju muretseda poleks mõttekas. Ka on võimalik mänguasju koju laenutada. Kadri Parmakson usub, et see on hea võimalus lastega peredele, kes tahavad oma lastele pidevalt mängimiseks pakkuda põnevaid ja arendavaid lelusid.
Väikelapsed kasvavad ja arenevad kärmesti ning tänu omandatud oskustele vajab kogu koju muretsetud leludekogu pidevat uuendamist. Sageli on see aga ühe lapse tarbeks põhjendamatult kulukas. Aeg on näidanud, et laenutamisvõimalust eriti hoogsalt ei kasutata. Küll aga on pälvinud üllatavalt sooja vastuvõtu laste ja vanemate ühine mängimine. Lelulast võib tulla ka nõu küsima, kui on vaja näiteks nõuandeid lapse arendamiseks mängu kaudu.
Tänavu sügisest on kavas hakata korraldama vestlusringe lapsevanematele, mille eestvedajaks Lelula juhatuse liige lastepsühholoog Reet Montonen. Sageli on lapsevanematel üsna sarnased mured oma lapse kasvatamisel. Teise murele lahendust otsides võib abi saada ka oma probleemile.
Kadri Parmakson loodab, et Lelula tegevus laieneb. Edaspidi võiks lisaks väikelastele huvitavat tegevust leida ka eelkooliealised ja vanemad, miks mitte ka murdeealised. Samuti võiks Lelulast abi saada õpetajad, kes tahavad muuta oma tunde või klassiõhtuid vaheldusrikkamaks, laenutades mänge ja kirjandust.
Pilguga homsesse

Lelula on loodud eraannetuste najal. Kõik juhendajad teevad tööd vabatahtlikuna. Rahaliselt tullakse enam-vähem ots otsaga kokku. Toetust on saadud Tartu linnavalitsuselt ja Eesti Kultuurkapitalilt. Ent igakülgne abi on alati teretulnud. Rõõmuga võetakse vastu korralikke mänguasju, mida enam ei kasutata või ka väikest rahalist toetust.
Ajapikku saab ehk üha selgemaks, et mäng on laste töö, nende keel, nende looming, nende liikumine, nende viis maailma tundma õppida ning väljendada iseennast. Ning et ka vanematele on vahel tarvis eemalduda oma argitoimetustest ja leida aega, et oma kõige kallimaga, oma lapsega vahel lihtsalt koos tegutseda, suhelda ja mängust rõõmu tunda. Siis on ehk ka peresid, kes Lelulasse sammud seavad, hulga rohkem.
Meeli Pärtelpoeg