Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Rahvaülikool harib inimesi olulistel teemadel

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Veebruari alguses võib Tartu Rahvaülikoolis kuulata loengut teemal «Kristlik kultuurilugu».
Uut loengusarja hakkab läbi viima ajaloolane, selle aasta lõpul magistrikraadi kaitsmist plaaniv Milvi Martina Piir. Teoloogiat on ta õppinud kõrvalainena, peaaine on siiski olnud ajalugu ning kunstiajalugu.
Rahvaülikoolis on Piir loenguid pidanud juba mõnda aega ning eelmisel aastal viis ta läbi loenguseeria usundiloost. Huvitaval kombel kujunes just kristlust puudutav loeng kõige huviäratavamaks. «Järeldasin enese jaoks, et kristlusega on igaühel mingil määral pistmist,» nentis Piir lisades, et tahame või ei taha, kuid kristlus on meie kultuuri osa. Nii tuligi mõte proovida.
Alustada tuleb algusest
Varem olnud loeng kristliku sümboolika teemal läks Piiri sõnul päris hästi andes julgust juurde. «Kristliku kultuuriloo» loenguseeriat on plaanis alustada päris algusest – kõigepealt ülevaatega juudi religioonist ja kultuurist, ajaloost, juudi usukirjandusest.
Loomulikult ei saa kuidagi mööda minna Jeesuse elust ja tema isikust, kronoloogiast ning viimasest elunädalast, mis on tegelikult ristiusu kese. Edasi puudutavad loengud juba Paulust, tema misjonireise ning viimaks kristluse ning juutluse eraldumist.
Milvi Martina Piir ütleb, et ajaloolasena jääkski ta pigem ajaloo juurde laskumata teoloogiliste peensusteni, mis võib inimesed esimese hooga eemale peletada. Loenguteks on plaanitud kolmkümmend tundi ja need hakkavad toimuma igal laupäeval kuni aprillini välja.
Tundide ettevalmistamisest rääkides saan teada, et loengupidaja valmistab igaks korraks ette mastaapse power point’i presentatsiooni ning et alati on ta valmis juurde rääkima näiteks kristlikust kunstist ja müstikast ning kas või ristisõdadest. Kasutusel on videod, postkaardid.
Õppida selleks, et mõista
Kursus on mõeldud eelkõige enda harimiseks, et inimesed teaksid, mille keskel nad elavad, et nad ei kardaks kristlust ning mõistaks, kui palju on luterlus seotud rahvuslusega, kui palju meile igapäevaseid ja olulisi asju on alguse saanud luterlikust kirikust.
Loengud algavad veebruaris ning hakkavad toimuma laupäeviti. Üks loeng hõlmab kolme akadeemilist tundi järjest. Tartu Rahvaülikool asub aadressil Pepleri 4.
Loodame, et ettevõtmine õnnestub ja sarnaseid loenguid on oodata ka edaspidi!
Anna-Liisa Vaher