Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tartu rahuleping ja selle mälestuskirik Nõmmel

03.02.2021 | | Rubriik: Kirikuelu

2. veebruaril möödus 101 aastat Tartu rahulepingu allkirjastamisest.

Kuna Tartu rahulepingu sõlmimine 1920. a oli nii oluline sündmus, tähistati seda nime jäädvustamisega erinevatesse Eestimaa paikadesse. Üks selline näide on Tallinnas Nõmmel asuv Nõmme Rahu kirik (fotol), mis 1924. aastal tolleaegse koguduseõpetaja Anton Eilarti ettepanekul just selle rõõmusündmuse tähistamiseks oma praeguse nime sai.

Lihtne, kuid helge puidust, algselt tehaseks ehitatud kirikuhoone on Nõmme mändide all seisnud 20. sajandi algusest. Juba enne kirikuks pühitsemist peeti seal vennastekoguduse palveõhtuid ja esimene luterlik teenistus toimus 1905. aastal. Edaspidi ongi hoones ainult luterlikke jumalateenistusi peetud. 

1913. aastal sai tehasehoone ametlikult kogudusekojaks ja algasid ümberehitused, mille eesmärgiks oli kohendada hoone välisilmet, et see ka välimuse poolest oleks pühakoda. 1920. aastatel valmis kirikul torn ja 1931 juurdeehitisena leerisaal. Sellest alates on kirik säilinud muutumatuna ja on ka mälestiste nimekirja kantud.

Traditsioon tähistada 2. veebruaril Tartu rahulepingu allakirjutamise aastapäeva kiriku nimepäevana on sama vana kui Eesti Vabariik. Katkestusega nõukogude perioodil jätkati iseseisvuse taastamise järel kommet küünlapäeval Nõmme Rahu kirikusse tulla.

Eile toimus Nõmme Rahu kirikus algusega kell 18 Tartu rahulepingu aastapäeva pidulik tähistamine. Palvusel teenisid koguduse õpetaja Ove Sander ja diakon Marek Alveus. Teenistuslikule osale järgnenud kontserdil laulis Ott Indermite, kitarri mängis Paul Daniel.  Päevakohaste sõnavõttudega astusid üles Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis, Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik ja Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet. Koguduse nimepäeva puhul anti välja Nõmme Rahu koguduse teenetemärgid.

Eesti Kirik

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)