Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Pauluse kirikus peeti perepidu

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

29. mai pärastlõunal tuli Tartu Pauluse kirikusse väiksemaid ja suuremaid inimesi, kes koondusid kiriku krüpti kaetud laua ümber rõõmsalt sumisevaks seltskonnaks: algamas oli pereseminar «Üksildus ja kuuluvus perekonnas», mis avas perekontsertide sarja «Käsikäes».

Pereseminari peakõneleja, psühholoog ja TÜ praktilise usuteaduse professor Tõnu Lehtsaar jagas kuulajatega mõtteid üksildusest, sidudes teemaarenduse ka koguduse kui perekonnaga: «Perekond on koht, kuhu kuulutakse, kus vajatakse üksindust, kuid eemaldutakse üksildusest.»

Peresuhted
Päev jätkus tööga rühmades, mida juhtisid vaimulikud ning nõustajad EELK Tallinna ja Tartu perekeskusest. Vanemluse teemade üle arutlema tõusti kiriku torni, kus vaatamata imekaunile vaatele akendest suutsid osalisi paeluda hingehoidja Lea Saar ja pereterapeut Signe Uustal: «Keegi meist pole sündinud lapsevanemaks. Me õpime, kuidas olla hea lapsevanem ja sageli kasvame selleks koos lapsega. Head vanemlust kujutavad Soome koolitajad majana, mis koosneb üheksast ehituskivist: pühendumine, emotsioonid, konfliktid, intiimsus ja seksuaalsus, sõnad, teod, usaldus, andestus, armastus.»
Koos hingehoidja ja organisti Maris Oidekivi-Kaufmanniga arutleti noortetoas, miks tekib paarisuhtesse vahel üksindustunne, millised takistused võivad olla läheduse tekkimisel ja kuidas taasluua kaotatud lähedust. Juhendaja avatus kutsus kuulajaid endidki avama ja nõu otsima.
Paarisuhte ehituskividest kõnelesid koolitajad Helene ja Joona Toivanen ning vanavanemate rolli üle arutles piiskop Joel Luhamets: «Vanavanematele annab Jumal vähem jõudu ja rohkem aega. Sellega on nad lastega rohkem sarnased ja samas seisuses. Vanavanemate usk võib olla lastele eeskujuks. Paulus käskis vaadata nende eluotsa, kes teid on õpetanud, ja siis järgida neid. Vanadus ja eluots saab olla heaks tunnistuseks kasvavale sugupõlvele.»

Rühmatööd ja kontsert
Samal ajal, kui täiskasvanud teemaaruteludes osalesid, tegutsesid kiriku tiibhoones laste töötoad: tutvuti Arsise käsikellamänguga dirigent  Mari Toominga juhtimisel, joonistati koos kunstnik Liive Koppeliga ette loetud piiblitekstist ideid otsides, meisterdamist juhendasid pedagoogid Anneli Vilbaste ja Kai Kikkas ning jutupliiatsi tuba sisustas kunstnik Pia Hanslep lugude ja joonistustega.
Kolm eineaega seminari jooksul kogusid lapsed ja vanemad kokku üksteise käekäigu ja muljete järele küsima. Seminari jooksul said mõnedki jagatud mured pooleks murtud ning rõõmud mitmekordistatud. Koos uskuda, loota ja armastada – see on kõige erilisem ja liitvam osadus.
Seminarile järgnes perekontsert kirikusaalis, kus astusid üles sama pere liikmed: Maris Oidekivi-Kaufmann ja Helis Oidekivi, Mari ja Hains Tooming, Anna ja Arno Gabriel Humal, ning kuulata sai kellaansamblit, viiulit, flööti ja kahte orelit.
Tartu Pauluse Kirikumuusika Seltsi korraldatud perekontserdid jätkuvad. Veel kahel juunikuu neljapäeval algusega kl 19 kõlab Tartu Pauluse kirikus peremuusika. 2. juunil musitseeris Ulla Krigul orelil ja Ülo Krigul gongidel; 16. juunil mängib perekond Taniloo orelit ja saksofoni ning laulab; 30. juunil astub üles organist Ines Maidre koos vioolamängijast tütre ja viiuldajast pojaga. 23. juunil on võimalik osa saada Tartu Pauluse kiriku uut orelit tutvustavast filmist «Organo pleno». Tere tulemast pereringi!
Anna Humal