Esileht » Uudis » Esileht »

Tartu Maarja kogudus sai kiriku võtmed kätte

19.08.2009 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Maarja kiriku aken. Foto: Mari Paenurm

Rukkimaarjapäeval, 15. augustil kirjutasid Eesti maaülikooli, Tartu linna ja Tartu Maarja koguduse esindajad alla ajaloolise kirikuhoone üleandmislepingule ja kogudus sai taas kiriku ainuomanikuks.
Tervituskõnes meenutas maaülikooli rektor Mait Klaassen, et sõjapurustuste järel oli hoone edasise käekäigu osas kaks teed – teha sellest rajooni täitevkomitee garaaž või ehitada ta üliõpilastele võimlaks. «Ehkki siinses hoones ei haritud vaimu, oli see hulgale inimestele oluline paik,» tõdes rektor.
Abilinnapea Margus Hanson rõhutas, et tal isiklikult on suur au olla selle hetke tunnistajaks ja kirjutada alla lepingule, mis lõpetab ebaõigluse ajajärgu. Koguduse juhatuse esimees Priit Kama tõi välja, et nüüd on kogudusel uus olukord ning võimalus näidata head tahet ja ettevõtlikkust oma pühakoja ülesehitamisel. 
Maarja kogudus ja taastamistöid vedav sihtasutus plaanivad kooskõlas muinsuskaitsega taastada G. F. W. Geisti 1834. a hilisklassitsistlikus stiilis projekteeritud kiriku väliselt tema esialgsel kujul. Kiriku siselahendus tuleb uus, selle planeerimiseks kuulutatakse välja ideekonkurss.
Praegu on hoone troostitus seisus – katus laseb vett läbi, karniisilt pudeneb kive, uksed ja aknad seisavad vaevu ees ning põhimõtteliselt puuduvad kommunikatsioonid, sest need tulevad kõrvalhoone kaudu, mis kogudusele ei kuulu.
Ees seisab suur töö, igaühe abi on oodatud.
Rukkimaarjapäeval tähistas Tartu Maarja kogudus oma 785. aastapäeva.

Mari Paenurm

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)