Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Tartu Maarja kiriku taastamine on avatud

09.08.2017 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Taastatava Tartu Maarja kiriku uuel trepil: koguduse õpetaja Joona Toivanen (vasakul) ja linnapea Urmas Klaas.
2 x Koguduse arhiiv

29. juunil, Tartu linna päeval ja päeval, mil 148 aastat tagasi peeti I üldlaulupeo peaproovi (vkj 17. juuni), avati pidulikult Tartu Maarja kiriku taastamine.

Tee selleks sillutas renoveeritud peatrepp – Maarja kiriku lävi on madal ja trepp tugev. Siia on kõik oodatud! Maarja kiriku peatrepp läks maksma umbes 24 000 eurot, renoveerimist toetas Gustav Adolf Werk 5020 euroga, ülejäänud panustas sihtasutus heade inimeste annetustest. Kirikuesine plats sai korda ja sillutiskivi alla Tartu linnavalitsuse toel.

Spordikiriku aeg on läbi
Tartu Maarja kirik pühitseti 1842. aastal ning tegutses tugeva vaimuelu keskusena täpipealt 99,5 aastat. Selle aja sisse mahtusid tugev ja kokkuhoidev koguduseelu, ärksad kultuuriinimesed ja pastorid, I laulupeo peaproov ja avamäng kiriku tornist Väägvere pasunakoori saatel ning palju muudki.
Kirik hävis 1941. aastal ning jäigi oma algupärasesse vormi taastamata. Nõukogude võim ei andnud kogudusele selleks luba. Selle asemel lõhuti kiriku põlengus püsti jäänud torn ning ehitati hoonesse hoopis Eesti Põllumajanduse Akadeemia võimla.
Aastatel 1961–2009 tunti hoonet kui spordikirikut. Nagu peapiiskop Urmas Viilma on öelnud: „Pallimängu aeg siin kirikus on täis saanud, on aeg uuesti taastada Tartu Maarja kirik kirikuna. Mitte enam pall ei ole see, mis peab märki tabama, vaid jumalasõna.“

Üheskoos saame hakkama
Nüüd astuvadki Tartu Maarja kogudus ja kiriku taastamiseks loodud sihtasutus teel, mis viib Maarja kiriku taastamiseni. Meid on nõu ja jõuga toetamas Tartu linn, Eesti Saksa kogudus, Vabaerakond, Ülenurme ja Luunja vald, Eesti Meestelaulu Selts, väga palju häid inimesi ja usk, et sellest saab tulla vaid üks – taastatud kodu meie kogudusele.
Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimees, Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu praost Ants Tooming ja Eesti Meestelaulu Seltsi liige Margus Arak innustasid meid seda teed rõõmuga käima oma julgustuskõnedes taastamise avamisel – üheskoos saame hakkama! Lisaks kõnedele saime avaüritusel kuulda Väägvere pasunakoori helisid ning koguduse koori Soli Deo Gloria (dirigent Helika Gustavson-Rätsep) laulu.
Pärast esinemisi oli kohaletulnutel võimalus tutvuda Maar­ja kiriku ehitusprojektiga ning vaadata taastamist toetavaid videotervitusi, mis on kättesaadavad ka YouTube’is kanalil Taastame Tartu Maarja kiriku.
Silvia Leiaru,
Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse juhataja

Taastame Tartu Maarja kiriku_logoHea inimene, ka Sina võid olla kirikuehitaja!
Saad selleks anda oma panuse, annetades Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse arveldusarvele EE132200221021269201 Swedbankis või helistades telefonidel 900 1842 – annetad 5 eurot, 900 1941 – annetad 10 eurot, 900 2019 – annetad 50 eurot. Helistada saad nii Telia, Elisa kui Tele2 võrgust.
Pane tähele telefoninumbreid. Iga number on Tartu Maarja kiriku jaoks tähendusega: 1842. aastal õnnistati kirik, 1941. aastal kirik põles ning 2019. aastal saame taastatud Maarja kirikus tähistada laulupeo 150. aastat ning kinkida Eesti riigile taastatud laulupeohälli.

Makett: selline näeb tulevikus välja Maarja kirik.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)