Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tartu Maarja kiriku 170 aastat

18.01.2012 | | Rubriik: Kirikuelu

Tulevikukujutlus taastatud Maarja kiriku välisilmest.   Mari Paenurm22. jaanuaril tähistab Tartu Maarja kogudus oma kiriku 170. aastapäeva.

Kiriku projekteeris Tartu linna ehitusmeister ja arhitekt Georg Friedrich Wilhelm Geist (1782 Kassel, Saksamaa – 2. juuli 1846 Tartu). Lisaks Maarja kirikule on Geisti üheks tuntumaks tööks veel endine kaubahoov Tartus.
1834. a tegi Geist neogooti stiilis projekti ning veidi hiljem hilisklassitsistliku tüüpfassaadi. 1842. a kolmekuningapäeval pühitses hoone Liivimaa kindralsuperintendent von Klot, esimeseks õpetajaks oli siin Karl H. K. Gehewe.
1941. aasta juulis hoone hävis suures osas tulekahjus, kogudusele tagastati see 2009. a ning möödunud suvel võitis sisearhitektuuri konkursi KOKO Arhitektide OÜ tööga «Noa», mille järgi hoone taastatakse. Töid koordineerib selleks loodud sihtasutus, kelle arvele saab teha jätkuvalt annetusi.
Kirik on vajalik kogudusetööks ja ka kogukonnale laiemalt. Praegu tegutseb Maarja koguduse juures pühapäevakool, lastekirik, toimuvad laste- ja perelaagrid, noorteõhtud; koos käivad eakad, spordi- ja näputööhuvilised; kokku harjutavad koguduse kammerkoor Soli Deo Gloria, noorteansambel ja Maarja Laululapsed; töötab diakooniatoimkond, nõustatakse peresid, tehakse leinatööd.
Ellu on kutsutud MTÜ Kogukonna Perekeskus, samuti on hea koostöö kihelkonna valdadega, kooskäimiskohta pakutakse anonüümsetele alkohoolikutele ning anonüümsetele narkomaanidele.
Tähtpäeva puhul peetakse 22. jaanuaril palvehetk kirikus ja seejärel pidulik jumalateenistus kogudusemajas, kaasa teenivad koguduse muusikakollektiivid ning anglikaani kiriku preestrid Alan Smith ja David Kitley.
Mari Paenurm

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)