Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Maarja kirik on Eesti rahvale tähtis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tiigi seltsimaja korraldatud Lõuna-Eesti koorimuusika maraton tõi Maarja kiriku taastamise toetuseks kokku 45 koori. Õhtu kulmineerus laternarongkäiguga Pauluse kiriku juurest Maarja kiriku juurde.
Uku Peterson

Tartu Maarja Kiriku SA jaoks oli 2017. aasta tegus ja täis emotsioone. Sellesse aastasse jäi palju toimetusi, mida jäädakse mäletama.

Kõige olulisem on aga see, et paljude vanade ja uute sõprade kaudu on meile järjest selgemaks saanud üks – oleme õigel teel ja meie kiriku taastamine on paljude inimeste südameasi.

Usk toetab Maarja kiriku taastamist
2017. aasta on tõestanud, et Maarja kiriku taastamine ei ole üksnes ühe koguduse asi. Meie selja taga seisavad kõik kolm Tartu luteri kirikut ja kogudust: Jaani, Pauluse ja Peetri. Igaüks neist on andnud panuse meie kiriku taastamise heaks nii sõna kui teoga.
Pauluse kirik koos Jaani ja Peetri kirikuga võõrustas 11. novembril toimunud Lõuna-Eesti koorilaulu maratoni. Taastatud Pauluse kirikus jäid kõlama piiskop Joel Luhametsa sõnad viitega pühale Martinile, kes rebis mõõgaga pooleks oma kuue, jättes ühe poole endale ja teise andis vaesele. Seeläbi kutsus piiskop kõiki üles Maarja kiriku taastamist toetama.
3. detsembril toimus Peetri kirikus advendikontsert, mis pööras samuti pilgu Maarja kiriku poole. Taas laekusid palved ja annetused Maarja kiriku ehitamiseks.
Jaani kirikus toimus 13. detsembril Elke Undi eestvedamisel Eesti ja Soome kaunimate jõululaulude ühislaulmine. Üritust juhtisid koos Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp ja meie Maarja koguduse õpetaja Joona Toivanen. Kontserdi annetused koguti Maarja kiriku taastamise heaks.
Tartu Maarja Kiriku SA nõukogus on algusest peale teinud ustavat tööd piiskop Joel Luhamets, kes 2018. aasta hakul andis teatepulga üle Tartumaa praostile Ants Toomingale. Suur tänu, Joel Luhamets, tere tulemast, Ants Tooming! Maarja kogudus ja sihtasutus on tänulikud ulatatud abikäe eest. Olgu meil edukas koostöö.

Rahvas toetab Maarja kiriku taastamist
Eelmisel aastal oli Maarja kirikul palju toetajaid. Igaüks andis just seda, mis tal oli võimalik. Oli see siis väiksem või suurem rahaline panus, info levitamine või vabatahtlik töö mõne ürituse või kontserdi korraldamise näol.
2017. aastal kogus Tartu Maarja Kiriku SA eraisikute annetusi üle 21 000 euro, millele lisandub annetustelefonidelt laekunud 2300 eurot. Lisaks headele inimestele on 2017. aastal toetanud meid mitmed asutused ja ettevõtted, näiteks Tartu linn, Ülenurme vald, Vabaerakond, Eesti Ameerika Fond, Hamina ning Turu ja Kaarina kogudus Soomest, Eesti Evangeelne Luteri-Usu Kogudus Kesk Floridas jne, kokku üle 80 000 euroga.
Maarja koguduse liikmed on käinud kiriku taastamist tutvustamas mitmetel üritustel. Näiteks Tähtvere õunaõuepäevadel, Tähtvere raamatulaadal ja Tartu jõululaadal. Täname koostöö eest Tähtvere Seltsi juhatuse liiget ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA esindajat Sten Weidebaumi. Tartu jõululaada tarvis valmistasid ja annetasid käsitööd mitmed koguduse liikmed, aga ka lihtsalt Maarja kiriku sõbrad ja kaasteelised.
Koguduse kirikumuusik Anneli Klaus on koostöös Pille Lille Muusikute Fondiga korraldanud mitu kontserti Maarja kiriku taastamise heaks. Kontserdid rahastas Eesti Kultuurkapital. Kiriku ehituse toetuseks on esinenud ka muusikakollektiivid Servimus Dominum, Stella Caeli ja Sirgutii. Koguduse liikmete Helika Gustavson-Rätsepa ja Kadri Isaku perede toel sai teoks Tartu hansapäevade pannkoogikohvik Maarja kiriku esisel platsil ja pingipäev koos Anneli Vilbastega.
UIT festival on valinud juba kaks aastat järjest üheks toimumiskohaks Maarja kiriku. Tiigi seltsimaja on olnud Maarja kiriku taastamise ustav partner. Nende kaasabil valmisid kevadel Maarja kiriku taastamist tutvustavad videod ning toimus taastamise ja vastvalminud peatrepi avamine juuni lõpus. Lisaks korraldas Tiigi seltsimaja eesotsas Maris Peebo ja Riho Lepp­ojaga Lõuna-Eesti koorimuusika maratoni.

Koorilauljad toetavad Maarja kiriku taastamist
Nagu juba mainitud, korraldas Tiigi seltsimaja eelmise aasta novembris Lõuna-Eesti koorimuusika maratoni, mis tõi Maarja kiriku taastamise toetuseks kokku 45 koori: 16 naiskoori, 15 meeskoori ja 14 segakoori. Kontserdid toimusid Tartu Jaani, Pauluse ja Peetri kirikus ning õhtu kulmineerus laternarongkäiguga Pauluse kiriku juurest Maarja kiriku juurde.
Suur tänu lasteaia Naerumaa õpetajatele, lastele ja vanematele ilusate laternate eest! Õhtu lõpetas valgusinstallatsioon ehk lummutus koos armastatud koorilauludega. Koorikontsertide kunstilisteks juhtideks olid dirigendid Vilve Maide, Alo Ritsing ja Küllike Joosing. Valgusinstallatsiooni koostas ja esitas video- ja valguskunstnik Alyona Movko koostöös Valgusfestival MTÜga.
Tänu koorilauljate võimsale esitusele kogunes Lõuna-Eesti koorimuusika maratoni piletitulust Maarja kiriku taastamise heaks üle 2500 euro.
Oktoobris korraldas dirigent Lauri Breede Maarja kirikus kaks heategevuslikku kontserti, mille annetused tulid taas taastamise heaks. Lauri Breede dirigeerimisel esinesid Tartu Rahvaülikooli džässkoor ja laulukoor Tarbatu ning maaülikooli meeskoor Gaudeamus.
Maarja kiriku taastamist toetab Eesti Meestelaulu Selts. Hirvo Surva ütleb Maarja kiriku taastamist tutvustavad videos, et üheskoos saame Maarja kiriku taastamisega hakkama.
Väga hea koostöö on Maarja kirikul ka laulupeomuuseumiga. Nimelt eksponeerib laulupeomuuseum Maarja kiriku ajalugu tutvustavat näitust.

Sportlased toetavad Maarja kiriku taastamist
Septembris toimus Toomas Savi eestvedamisel üritus „Hüvasti, EPA võimla!“. Seal avaldasid toetust Maarja kiriku taastamisele endised, praegused ja tulevased korvpallurid. Võimsas koosseisus kunagine Tartu Kalevi meeskond sõnas, et nende jaoks oli korvpallisaalis alati midagi pühalikku ja eriline aura käis treeningutega kaasas.
Lisaks korvpalluritele tõi üritus taastamisele toetust avaldama teisigi mainekaid sporditegelasi. Näiteks 1961. a esimese korvpallireportaaži Halle Chemie ja TRÜ naiskonna vahel teinud Vello Lääne. Samuti olid tulnud Maarja kirikus ristitud ja 1962. a tohutu spordielamuse pakkunud Eesti-Soome poksimaavõistluse kohtunik Vello Kade, olümpiavõitja ja põline „epakas“ Jaak Uudmäe, maaülikooli endine rektor Alar Karis.
Sportlaste toetus Maarja kiriku taastamiseks pole siiski vaid ühekordse üritusega seotud. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum valmistas Maarja kiriku spordiajalugu tutvustavad rullstendid, mida muuseumis ka oktoobrist 2017 jaanuarini 2018 eksponeeriti. Praeguseks on näitus kolinud maaülikooli spordihoonesse, kus sportlastel ja külalistel on võimalik sellega tutvuda.

Rahas­tus ja ehitustegevus 2018. aastal
2017. aastal esitas Tartu Maarja Kiriku SA Eesti Vabariigi valitsusele taotluse Maarja kiriku taastamise toetamiseks 4,19 miljoni euroga. Kahjuks oli vastus eitav. Lähipäevil esitame uue taotluse, sedapuhku siis 2019. a riigieelarvesse. Lisaks oleme teinud taotluse ka EELK konsistooriumile kiriku taastamise toetamiseks okupatsioonikahjude hüvitisest 2 miljoni euroga.
Tartu linn rahastab selle aasta tegevusi 122 000 euro ulatuses, oodata on toetusi Kambja ja Ülenurme vallalt, Turu ja Kaarina koguduselt Soomest, EELK Saksa Lunastaja koguduselt. Jätkuvalt loodetakse ka eraisikute annetustele. Lisaks on sihtasutusel eelmistest perioodidest kasutamata vahendeid peaaegu 100 000 eurot.
2018. aastal teeb sihtasutus Maarja kirikus vundamenditöid 220 000 euro eest. Enne ehitama asumist oli ehitusloa kehtima hakkamiseks vaja teha ehitusprojektile ekspertiis, mida me ka tegime. Nüüd on tarvis teha projektis mõned muudatused, milleks praegu teemegi KOKO arhitektidega tihedat koostööd. Üheks esimeseks tööks on kirikus torniosa põranda ülesvõtmine. See annab meile ülevaate, millises seisukorras on vanad torni postide vundamendid.
Seoses ehitustegevuse algusega on sel aastal lisaks juhatuse liikmele võetud palgale ehitusinsener Riivo Klaas. Ta teeb omanikujärelevalvet ja täidab muid ehitustegevusega seonduvaid ülesandeid.
Loodetavasti tuleb 2018. aasta Maarja kiriku taastamisele murdeline ning leiame ka suuremat toetust, et kiriku ehitusega aktiivselt edasi minna.
Silvia Leiaru,
Tartu Maarja Kiriku SA juhataja

Tartu Maarja kirik
Ehitati 1836–1841 arhitekt G. F. W. Geisti projekti järgi
Pühitseti 11.1.1842
12.7.1941 põles Vene vägede süütemürsu tabamusest
3.9.1956 anti natsionaliseeritud varemed Eesti Põllumajanduse Akadeemiale võimla ehitamiseks
1991 esitas kogudus taotluse hoone tagasisaamiseks
17.1.2003 loodi EELK Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus, kelle tegevuse eesmärk on kirikuhoone taastamine
16.12.2008 vormistasid Tartu linna ja koguduse esindajad kirikuhoone kogudusele tasuta üleandmise dokumendid
15.8.2009 anti kirikuhoone üle kogudusele
Kiriku taastamise projekti on koostanud KOKO Arhitektid OÜ
Mais 2017 kiriku trepi ehitamisega algas kiriku taastamine

Igaühel on võimalus olla kirikuehitaja
Tartu Maarja kiriku taastamisele annetuste kogumiseks on avatud annetustelefonid:
helistades 900 1842 annetad 5 eurot,
900 1941 annetad 10 eurot,
900 2019 annetad 50 eurot.
Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus kogub ka sihtotstarbelisi annetusi kiriku taastamiseks Swedbanki kontole EE132200221021269201.

Maarja lugude kogumine
Tartu Maarja Kiriku sihtasutus kogub mälestusi ja lugusid seoses oma kirikuhoone ja kogudusega.
Kirja pandud lugu või mälestus võib olla isiklik, kellegi teise jutustuse põhjal kirja pandud või põhineda lihtsalt mõnel koguduse keskel toimunud sündmusel. Loo pikkus ei ole oluline, tähtis on sisu ja sündmus ise. Küll võiks olla lugu võimalikult täpselt ja detailselt kirjutatud, andmaks piisavat ülevaadet ajast, mil kirjeldatav sündmus aset leidis. Mida põhjalikum, isiklikum ja faktirohkem, seda hinnalisem on see Tartu Maarja kiriku kogudusele ja sihtasutusele. Lugusid ootame nii kaugemast kui lähemast minevikust.
Tartu Maarja Kiriku SA soovib lugudest kokku panna raamatu, mida kinkida taastatud Tartu Maarja kiriku avamise puhul ning muudel tänuüritustel. Lisaks on kavas Maarja kiriku ajaloo teemaline konverents, kus samuti lugusid tutvustatakse. Kui kirjutaja ei soovi oma lugu raamatus ega konverentsil avaldada, siis palun lisada sellekohane märge loo juurde.

Maarja kiriku ja koguduse ajalugu on uuritud suhteliselt vähe ning oma lugudega saame koguda kokku olulisi kilde kiriku ja koguduse loost. Nüüd on igaühel, kes on Tartu Maarja kirikuga seotud olnud, võimalus uurimistöösse oma panus anda.
Lugude kirjapanemiseks on koostatud abistavad küsimused:
• kuidas olete seotud Tartu Maarja kirikuga;
• kas lugu juhtus Teie või mõne Teie lähedasega;
• kes veel on selle looga seotud, kas Teil on võimalik lugu ühiselt kirja panna;
• millal Teie lugu aset leidis? Teile teada oleva täpsusega kas päev, kuu, aasta, aastakümme;
• millised emotsioonid on teil seoses aset leidnud looga?
Ootame ka loo illustreerimiseks pilte/jooniseid/esemeid/vms või Teist endast ja teistest asjaosalistest mõnd pilti.
Lugusid oodatakse 2018. aasta jooksul aadressil Tartu Maarja Kiriku SA, Õpetaja 5, Tartu 51003; e-postiga silvia.leiaru@eelk.ee.
Lisainfo tel 5665 0956 (Silvia Leiaru)