Slava Ukraine

Tartu linna päeval räägitakse Pauluse kirikust

28.06.2006 | | Rubriik: Uncategorized

29. juunil peetakse Tartus peeterpaulipäeva, kus osalevad ka linna Peetri ja Pauluse kirikud.

Seekord on kontsertide ja teatrietenduste kõrval Tartu linna päeva kavas kaks konverentsi: esimene pühendatud sõpruslinnadele Tartule ja Riiale, teine keskendub Pauluse kiriku taastamisele.

Saarinenist ja juugendist

Täpsemalt on kiriku saalis kell 10 algava konverentsi teemaks «Tartu Pauluse kiriku taastamine: juugendstiilis sisekujundus ja Eliel Saarineni käekiri». Ettekandeid on nii Eestist kui ka Soomest: Tartu Pauluse kiriku muinsuskaitse eritingimuste töörühmajuht Robert Treufeldt tutvustab Pauluse kiriku taastamise probleeme, Soome kunstiajaloolane dr Anna-Lisa Amberg räägib Eliel Saarineni käekirjast sisekujundajana, Helsingi Tehnikaülikooli arhitektuuriajaloo lektor Mona Schalin toob näiteid juugendehitiste restaureerimisest Soomes ning Eesti Kunstiakadeemia professor Krista Kodres vaatleb ajaloolist interjööri ja restaureerimist Eestis.

Konverentsi eesmärk on anda detailsemat teavet kiriku taastamisest ja aidata näha kunagi projekteeritud kirikut tervikuna just tema algselt kavandatud kujul, toonitavad  konverentsi korraldajad. Juugendi restaureerimise varasemad kogemused aitavad hinnata seatud sihte ning julgustavad järgima häid eeskujusid.

Konverentsile oodatakse kõiki kultuuri-, kiriku-, kunsti- ja  arhitektuurihuvilisi; ettekanded tõlgitakse soome ja eesti keelde.

Kiriku on projekteerinud maailmakuulus Soome arhitekt Eliel Saarinen (1873–1950), kelle loomingus on see kirik silmapaistval kohal, kuna on ainuke arhitekti Soome-perioodil ehitatud kirik, mis säilinud tänaseni.

Käib arhitektuurikonkurss

Juba mai lõpus välja kuulutatud arhitektuurikonkursile kvalifitseeriti 9. juunil kolme osaleja taotlused. Erikomisjoni liige praost Joel Luhamets ütles, et kvalifitseerunud osalejad on väga tuntud ja tunnustatud arhitektid. «See on märk sellest, et Tartu Pauluse kirikul on Tartu linna kultuuriväärtuslike objektide seas hindamatu väärtus.»

Arhitektuurikonkurss on arhitektuurse ja sisekujundusliku ideekavandi konkurss eskiisprojekti staadiumis. Võistluse tulemusena leitakse kavand, mis saab aluseks edaspidi kiriku sisearhitektuuri ja -kujunduse projekteerimisele. Tööd peavad laekuma 10. novembriks,  autorid ja tulemused avalikustatakse 4. detsembril.

2007. aastal peaksid algama  projekteerimistööd ja ettevalmistused ehituseks, mis on planeeritud aastateks 2008–2010. 

Sihtasutus tegutseb detsembrist

Sihtasutus Tartu Pauluse Kirik asutati eelmise aasta 22. detsembril, asutajateks on  Tartu linn ja Tartu Pauluse kogudus. Sihtasutuse eesmärgiks seati kiriku renoveerimine ja selle hilisema kasutamise ja säilitamise projektide rahastamine.

SA Tartu Pauluse Kirik nõukogu esimees on Tartu linnapea Laine Jänes, liikmeteks Tartu linnavolikogu aseesimees Hannes Astok, praost Joel Luhamets, arhitekt ja vaimulik Tiit Pädam, kunstiajaloolane Kaur Alttoa, Muinsuskaitseameti peadirektori asetäitja Anneli Randla ja Turu linnavolikogu esimees Pertti Paasio.

Sihtasutuse juhataja on teoloog Elo Süld.

Lea Jürgenstein

Üks kommentaar artiklile “Tartu linna päeval räägitakse Pauluse kirikust”

  1. Külaline says:

    Tere!
    I need the webadress to Peeters kirik in Tartu.My adress is:annmariciklid@yahoo.se

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)