Slava Ukraine

Tartu Jaani kirikus avas uksed kunsti- ja käsitööpood

18.06.2008 | | Rubriik: Määratlemata

Poe perenaine Liisa Murdvee on just pakkinud kauba ja ulatab selle laia naeratusega ostjale.Fotod: Merje Mänd

Tartu Jaani kirikus asuvas Münnichi kabelis on avatud hubane kunsti- ja käsitööpood, kust saab osta Eesti meistrite käsitööd: keraamikat, tekstiili, graafikat, klaasi jpm.
Kunstipoe avamise idee on Jaani koguduse õpetaja Urmas Petti sõnul olnud kirikul juba selle taastamisest alates. «Oleme soovinud, et kirikus oleks koht, kus saaks näidata inimeste loomingut, koht, kuhu saaks tulla ja midagi siit kirikust mälestuseks kaasa võtta, ilma et peaks seinast kivitisi välja uuristama. Nüüd on see idee tänu Liisale teoks saanud ja minu arvates parimal võimalikul moel.»
Kaupluse perenaine, tekstiilikunstnik Liisa Murdvee on poe sisustanud eheda ja omanäolise käsitööga parimatelt meistritelt üle Eesti. «Oleme siia kogunud peamiselt Tartu ja Tallinna kunstnike töid, aga ka Viljandi, Tõrva ja Pärnu meistrite omi. Olen otsinud siia väga erilisi asju üle Eesti ja tänu suurepärastele kunstnikele need ka leidnud. Minu ettekujutus on, et sellest poekesest võiks saada Eesti kirikutekstiilide keskus,» avaldas Murdvee.
Kristliku kunstipoe avamisele olid tulnud paljud meistrid, kelle loomingut poe riiulitelt leida võib, lisaks mõnikümmend kunstihuvilist, nende seas ka näiteks etnograaf ning Jaani koguduse liige Kalju Konsin, kes väikese tervituskõne pidas. «Meie rahvakunsti lätted on seotud Eestimaa loodusega, kodukandi lillede, metsade, lehtede värvi ja kujuga. Kõik see on kajastunud meie rahva loomingus ning seetõttu on tore, et meil on võimalus nautida neid esemeid, mida oskavad tänapäevased rahvakunstitraditsioonide hoidjad ja meie kunstnikud teha. Panen sellele poele suured lootused, et ta aitaks meil kristlikus ja kultuurilises vaimus kasvada,» lausus Konsin.

Merje Mänd

Kaubavalikust leiab külastaja pühakojast inspiratsiooni saanud kunstnike loomingut.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)