Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Tartu ja Jeruusalemm kohtusid kinolinal

20.11.2013 | | Rubriik: Uudised

11.–13. novembril leidis Tartus aset oluline kultuuriprojekt: Iisraeli filmipäevad, mis toimusid Tartu alternatiivkino Elektriteater ja Soomes asuva Iisraeli suursaatkonna vahelise koostöö tulemusena.

Kolme päeva jooksul näidati kokku kuut Iisraelis valminud väärtfilmi, mis on ka viimastel aastatel erinevatel filmifestivalidel silma paistnud. Filmid valiti välja ühiselt. Kuna Tartu oli enne Esimest maailmasõda Eesti juutide vaimseks keskuseks, oli toimunud ühisüritus ka peanoogutuseks sellele ajale.
Linastunud filmid, mis jätsid kõrvale suured rahvusvahelised konfliktid ja keskendusid selle asemel inimestele ja nende igapäevamuredele, olid kõik nii loo poolest kui visuaalselt nauditavad ja näitasid suurepäraselt, et olgu inimene Tartus või Jeruusalemmas, mured ja rõõmud on ikka samad. Kõik filmid tõlgiti spetsiaalselt selle ürituse tarbeks ka eesti keelde.
Pidulikul esimesel filmiseansil, kus näidati akadeemikute elust rääkivat «Joonealust märget», olid kohal külalised Iisraeli suursaatkonnast ning paljud õppejõud ka Tartu ülikooli usuteaduskonnast. Publikut jätkus Elektriteatri visionääri Andres Kautsi sõnul kõikidele seanssidele, kokku käis Lähis-Ida filmivalikut kaemas umbes 350 huvilist.
Elektriteatri-poolse korraldaja Johannes Lõhmuse sõnul oli tegu väga põneva koostööprojektiga, mis sai alguse juba maikuus. Suvel valiti välja filmid ja edasine koostöö jätkus ürituse sujuva korralduse nimel. Ettevõtmist võib pidada igati õnnestunuks ning projektiga loodi ka alus tulevaseks kultuurivahetuseks.
Diana Tomingas

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)