Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartlased saavad kristliku lasteaia

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Tartu Pauluse kiriku tiibhoone kolmas korrus on saanud aknad. Rita PuidetVarsti peaks AS Nordecon Ehitus lõpetama Tartu Pauluse kiriku tiibhoone remondi ja uue aasta algusest plaanib kogudus avada seal lasteaia.
Juba väljast on näha, et kirikus on toimunud suured muudatused, sest kõrvalhoone on saanud uue katuse ja juurde korruse jagu aknaid. Sihtasutuse juht Elo Süld on lahkelt nõus uue väljanägemise saanud ruume näitama ja kõike selgitama.
Liftiga lasteaeda
Täiesti uue sisu on saanud kolmas korrus, mis nüüd on valgusküllane, ja varsti, kui praegu tühjad ruumid mööbli, kardinad ja muu sisustuse saavad, on valmis vastu võtma mudilasi. Siin avatakse väike, kahe rühmaga lasteaed. Samas hakkab tööle ka lastehoid, kuhu vanemad saavad vajadusel oma pisiperet hoida tuua.
Kiriku taastamisprojekti teinud arhitektid Merja Nieminen ja Kari Järvinen on Elo Sülla sõnul Soomes kavandanud umbes kolmkümmend lasteaeda, nad vaimustusid mõttest rajada siia lasteaed ning olid innuga asja juures. «Need on olnud tiibhoone ehitusel helged momendid, et lasteaed oma akende, värvide, toolide-laudadega tekitaks sooja ja pehme tunde,» ütleb Elo.
Kõikjal on järgitud kiriku rajanud Eliel Saarise aegset stiili: kasutatud on messingit, keeratavaid lüliteid, tuhme värve, mis iseloomustavad 20. sajandi alguse ehituskunsti. Leitud on aga moodsad lahendused.
Maksimaalselt suudab lasteaed vastu võtta 40 last, soovijad peaksid pöörduma koguduse kantseleisse. Tartu Lastehoiuseltsile on usaldatud kasvatajate leidmine. Neilt oodatakse kristlikku maailmavaadet ja kristlike tõdede tundmist, sest söögipalve ja kirikukalendri järgimine kuulub lasteaia igapäevaelu juurde. Kord nädalas on lastele pühapäevakool.
Uuena on tiibhoone saanud lifti, nii on pääs kahele ülemisele korrusele lihtsam, sest ka toitu on vaja majas üles ja alla sõidutada. Nii lasteaeda kui ka keldrikorrusel taas avatavasse supikööki. Moodsa sisustusega köök hakkab tööle teisel korrusel, mille ülejäänud ruume saab kasutada muusikaharjutuste, konverentside või erinevate kokkusaamiste paigana.
Koguduse kantselei, õpetaja tuba ja raamatupood leiavad oma koha esimesel korrusel. Kasutatud riiete müügiga tiibhoonesse tagasi ei kolita. Millega aga maja oma töötajaid peibutab, on keldrisse ehitatud väike saun ja puhketuba. Õue valmib väike mänguväljak.
Viimane hange
1. novembril kuulutas Tartu Pauluse Kiriku sihtasutus välja viimase riigihanke, kogu kirikuhoone ehituse. Tegu on neljanda ja ühtlasi keerukaima, kulukaima ja mahukaima etapiga, mis sisaldab kirikusaali renoveerimise, katuse vahetuse, torni ja välisfassaadi korrastuse, tornikiivri patineerimise, kolumbaariumi viimistluse, haljastuse ja parkla väljaehitamise – kõik teha jäänud tööd.   
Augusti keskpaigas esitati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele taotlus ehitustööde jätkamiseks, et tõsta kiriku atraktiivsust turismiobjektina, nagu märgiti dokumendis. «Kolmas ehitusetapp on lõppemas ja me läheme suure lootuse, innu ja ärevusega neljanda etapi juurde,» ütleb Elo Süld.
Projektis esitatud tingimused on karmid, sest sakraalne kirikusaal, mis täidab ka kontserdisaali funktsiooni, on ehituslikult keeruline ja eriliste nõudmistega. Samas peab tehtu esile tõstma arhitekt Saarise pärandit. See on ehitajatele ja kogudusele suur väljakutse.
Kui ehituse jätkumiseks toetus saadakse, peab kirikuhoone valmima kahe aastaga, see aga on tööde mahtu arvestades suur vastutus. Mahuka hankekonkursi võitja peab tagama ka alltöövõtjate pädevuse.
Neljanda advendi pühapäeval on linlased oodatud jumalateenistusele, et osa saada koguduse asutamise sajandast aastapäevast, ja vaatama valminud tiibhoonet.
Rita Puidet