Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Tartlane Tiit Veeber aitab Peetri kirikule katuse peale

13.04.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Üle 60 aasta vastu pidanud Tartu Peetri kiriku katuseplekk ei pea enam kinni sademeid ja on aeg see välja vahetada. Helena SemmTartu Peetri kirikus algavad järgmisel kuul katusetööd.
Rahastajaks on ettevõtja Tiit Veeber, kes on öelnud, et kirik peab hea välja nägema ja katus tuleb korda teha. Tartlasena on ta viimastel aastatel aidanud Peetri kirikus suuremate ja väiksemate asjade kordasaamisel. «Kiriku uksed ei käinud pärani lahti,» ütles õpetaja Ants Tooming, «Tiit Veeberi toetusel said trepid õigeks tõstetud, sepistatud väravalukud käima ja jalgrajad silutud.»
Suurem töö, kus Tiit Veeber koguduse hea toetajana rahalist tuge pakkunud, on 100 aastat kinnikaetult seisnud altari tagaseina vitraažakende tegemine. 2010. aasta 20. augustil avatud akende valmimist toetati veel koguduse liikmete sihtotstarbeliste annetustega. Nagu ka esimese korruse kirikusaali akende restaureerimist, kus igas aknaorvas plaadike eraannetaja nimega, kes selle heaks raha andis.
«Tiit Veeber teab, mida tasub toetada,» ütles õpetaja Tooming. «Jumal vaatab nendele asjadele hea pilguga. Inimestele jääb kirik ju sajanditeks nähtavaks.»
«Aidake uuendada Tartu Peetri kiriku torni!» projekt on käinud üle kolme aasta. Sellega on kogutud raha, ostetud 200 000 krooni eest projekte, sh ka muinsuskaitse eritingimuste projekt. Aga veel sel nädalal läheb õpetaja Tooming linnavalitsusse ehitusluba taotlema, sest eelmisel nädalal sai ta ARC Projektilt kätte kiriku katuste, läänetorni, nurga- ja viilutornide remondi-restaureerimisprojekti. «Ma arvan, et mais võiks ehitus alata ja jõuluks on katus peakohal,» on õpetaja kindel.
Praegu saab ta kirikulistele näidata, kuidas pärast sõda kahuritulest kahjustatud pühakojale peale pandud katusest, mida hiljem on oskamatult paigatud, sadude ajal vett läbi tilgub. Õpetaja käinud ka linnavalitsuses abi palumas, aga mõistmist ta sealt ei leidnud.
1884. aastal pühitsetud neogooti stiilis punastest tellistest kirik sai torni paarkümmend aastat hiljem, 1903. aastal. Torni teraskonstruktsioonid toodi kohale Putilovi tehastest. 2011. aastal saab uhke torni ja tornikestega pühakoda peale uhiuue tsinkplekk-katuse.
Sirje Semm

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)