Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tarkus ja mõnus vennameelsus

25.03.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Emeriitpiiskop Pavils Bruvers Lätist. Illimar Toomet

Tartu Pauluse kirikus peeti osaduspäeva.

10. märtsil Tartu Pauluse kirikus toimunud osaduspäev – alles teine – ei äratanud küll tähelepanu meedias, ent arvata 40 osalejat Eesti eri nurkadest laadisid endid nii tarkuse kui mõnusa vennameelsusega. Heast kalaroast rääkimata.

Kogu sündmus osutus EELKs viimaseks(!) enne eriolukorra raudriivide sulgumist. Ajastus oli tõelises prohvetite vaimus. Luterlikud teoloogid lahknevad liberaalideks ja alalhoidlikeks. Ühtedele meeldib Piiblit tükkideks lahti võtta, teised on jälle osavamad neid tükke kokku panema. Need viimased saidki Tartu piiskoplikus krüptis kokku.

Piiskop Joel Luhamets vajutas alguses õnnistuse pitseri järgnevale. Õpetaja Marek Roots pidas klassikalise piiblitunni Jeesuse ülestõusmisest, sidudes selle huumoriga. Siis selgitas õpetaja Vallo Ehasalu – taas talle omase naljavarjundiga – piiblitekstide lahkamise eri võimalusi. Noortejuht Linda Sakala kõneles uutest tuultest kiriku noortepäevadel. 

Lõunapausi järel kuulsime päeva naelana emeriitpiiskopilt Pavils Bruversilt, millised on vaimulikud arengud Läti luteri kirikus, mis isegi meile, liivimaalastele, rääkimata põhjaeestlastest, on ahhaaelamuseks. Eriti põnev on võrrelda arenguid piiskopkondade loomise kontekstis. 

Kantsler Andrus Mõttus kirjeldades EELK olukorda aastal 2039. Päev lõppes kirikusaalis, kus õpetaja Kristjan Luhamets jagas meile pihti ja armulauda. Oi kui hästi see maitses! Eriti tagantjärele tarkuses: niipea enam ei saa …

Aitäh, osaduspäeva korraldajad, ettekandjad, tõlk Madara Vilson (koos ema Zandaga), kokad ja viimselt Kõigekõrgem!

Tiit Kuusemaa

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)