Esileht » Uudis » Uudised »

Tänuüritus toimub sügisel

20.05.2020 | | Rubriik: Uudised

Tänavu tänab kirik oma tublisid töötegijaid ja häid partnereid kevadise nelipühi asemel sügisesel lõikustänupühal. 

Kuigi veel 8. jaanuari Eesti Kirikus teatas piiskop Tiit Salumäe, et 1. nelipühal, 31. mail annab peapiiskop Urmas Viilma Tallinna piiskoplikus toomkirikus üle kiriklikud autasud kiriku tublidele, lükkas ootamatult lahvatanud koroonakriis plaanid traditsioonilise tänuüritusega pea peale. 

„Kirik tänab, aga mitte aastatega traditsiooniks muutunud ajal kevadel, vaid hoopis sügisel – nelipühi asemel lõikustänupühal,“ selgitab EELK autasude ja sümboolika komisjoni esimees piiskop Salumäe, lisades rõhutatult juurde, et kõik muu tänuürituse formaadis jääb muutumatult endiseks. 

„Väljakuulutamine oleks pidanud olema eriolukorra ajal. Kuna tegemist on ka rahvusvahelise üritusega, siis oli selge, et teistest maadest külaliste kutsumine on probleemne, ehk isegi võimatu,“ vastab piiskop küsimusele, miks EELK suurürituse toimumine otsustati edasi lükata. Otsus võeti vastu siis, kui kehtima hakkava eriolukorra ajaks keelati avalike kogunemiste seas ka avalikud jumalateenistused kirikutes ning oli võimatu prognoosida eriolukorra kestust. Ta tunnistab, et esimene mõte oli lükata üritus augustisse, nii nagu tehakse väga mitmete üle-eestiliste suurüritustega, aga lõikustänupüha kasuks rääkis selle kirikupüha sümboolika: sarnaselt Jumala põllult kokku kogutud viljaga kogutakse sümboolselt salve ka kõikide tublide inimeste panus kiriku heaks. 

„Lõplik autasustatute nimekiri ei ole hetkel kinnitatud. Komisjoni eelnõu on olemas, aga otsustasime peapiiskopiga, et võtame aja maha ja tuleme nimekirja juurde tagasi sügisel,“ räägib piiskop Salumäe, nõustudes, et autasustatavate hulka on mõeldav veel arvata neid, kellel just pandeemiapuhangu kontekstis on teened kiriku heaks. Piiskop lisab, et tuleb olla veel usin, esitamaks autasustamiseks neid tublisid, kes väärivad oma panuse eest kiriku kõrget tunnustust. 

Liina Raudvassar

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)