Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Tänumedali sai Leili Weidebaum

25.01.2023 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Õpetaja Marko Tiitus kinnitab tänumedali Leili Weidebaumi vestile. Jaan Männik.

Johannesepäeval (27. detsembril) tähistas Viljandi Jaani kogudus 550. aastapäeva ja siis võttis Marko Tiituselt vastasutatud tänumedali vastu kauaaegne koguduseliige Leili Weidebaum.

Rõõmsameelsel Leili Weidebaumil on seljataga elu, mis väärib kahtlemata pikemat valgustamist kui praegune kirjatöö. Ta ütleb, et oli Tarvastu koguduse liige juba ajal, mil seal teenis õpetaja Harri Haamer. Praegu 85. eluaastat käiv naine lõpetas alles keskkooli, kui kirikuõpetaja teda kogudusse laulma kutsus. Muidugi sai siis ka leerikoolis käidud, meenutab meditsiiniõeks õppinud ja aastaid selles ametis leiba teeninud Leili.  

Elu tõi suure muutuse, kui ta pensionile jäi. Toona saabus ju pensioniiga juba 55selt. Elas ta sel ajal Viljandis, oli 1990ndate algus ja taastama hakati sealset Jaani kirikut. Toonane õpetaja Jaan Tammsalu kutsus koguduse ja kiriku taastamise juurde ka Leili appi. „Tänu Jumalale, läksingi perenaiseks,“ ütleb Leili praegu ja tunnistab, et koos õpetaja Tammsaluga, kes samuti sel päeval tänumedali vastu võttis, sai vaeva nähtud küll. Alati leiti aga ühine keel.

Palju tuli vahepeal laohoonena kasutuses olnud ja lagunenud pühakojas ümber korraldada, sisustada, ümbrus  korrastada – käed tuli külge lüüa, meenutab naine. Kui koguduses loodi  naisansambel, läks Leiligi laulma. Neid lauldes möödunud aastaid sai lõpuks 20. 

Leili ütleb, et 1990ndad olid erilised ja mõnusad aastad. Inimesed avastasid jälle kiriku ja selle taastamise juures oli ehk veerandsada inimest. Kuna Viljandis polnud toona kontserdisaali, toimus köetavas pühakojas ka palju kontserte. Selleks ajaks oli Leili suureks kasvatanud ka oma kolm last ja nüüd on tal öelda, et „annab Jumal sulle tegevuse, annab ka jõu“. Ta meenutab, et kui peapiiskop Kuno Pajula kiriku 1992 pühitses, oli seal palju rahvast.

Aga Leili Weidebaum on seotud ka Mulkide Seltsiga ja kannab mulkide üritustel ikka rahvariideid. Need on küll ostetud, aga talle meeldib kududa, kui koguduse eakate pärastlõunal osalemisest või Mulkide Almanaki toimetuskolleegiumi liikmena aega üle jääb. Nii nagu ta on eeskujuks poja perele ja tütardele, on ta seda ilmselt paljudele. Aastal 2006 andis kogudus talle elutööpreemia. 

Rita Puidet

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)