Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tänukontsert toetajatele

30.09.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Enam kui miljon eurot maksma läinud Kärdla kiriku renoveerimine andis pühakojale uue elu. Tiit Harjak.

Laupäeval toimub juunis taaspühitsetud Kärdla kirikus tänukontsert neile, kes on toetanud pühakoja taastamist. Laulab tuntud ooperilaulja Ain Anger.

24. juunil toimunud kiriku pidulikust taaspühitsemisest said koroonapiirangute tõttu osa võtta vaid sada inimest. Et kaks aastat kestnud ja enam kui miljon eurot maksma läinud pühakoja taastamisse panustas palju enam toetajaid, siis lubati juunis, et korraldatakse tänuüritus ka laiemale ringile.

Suur töö tehtud

Renoveerimise idee autor, suurtoetaja ja tänuürituse peaorganisaator, suvehiidlasest suurettevõtja Enn Kunila on rahul, et väärikas pühakoda on korras, lisaks saab seda kasutada suurepärase akustikaga kontserdisaalina. „Suur töö on ära tehtud. Hiidlased on seda väärt, et neil on üks korras pühakoda ja kontserdipaik. Tagaside kogukonnalt on väga hea. Laupäeval tuleb esinduslik kontsert neile, kes on toetanud kas annetuse näol või mõnel muul moel. Lisaks Ain Angerileesinevad veel Mihkel ja Mari Poll klaveril,“ kõneles Kunila.

Kiriku taastamise eelarve moodustus enam kui 50% ulatuses riigieelarvelistest vahenditest. Ülejäänu pärines kohalikult omavalitsuselt ja eraannetajatelt. Nimelise kutse tänuüritusele ongi saanud need 200 toetajat, kes on kogudusele nimeliselt teada. Kahjuks peavad korraldajad arvestama, et ka tänasel päeval on viiruseohu tõttu kehtiv saali 50% täituvuse nõue. Seega saavad tänukontserdil osaleda kõige enam 225 inimest.

Aktiivne koguduseelu

Pärast kiriku taaspühitsemist on kogudus elanud aktiivset elu. Koguduse õpetaja Hüllo-Kristjan Simsoni sõnul osales näiteks juulis jumalateenistustel oluliselt rohkem inimesi kui tavaliselt, kohe pärast taaspühitsemist toimusid mitmed ristimised ja kontserte oli suvel pea igal nädalavahetusel. Teeliste kiriku raames külastas pühakoda palju rohkem turiste kui tavapäraselt. Suureks muutuseks on, et kirik on nüüd köetav ja paremini kasutatav talvel. Kiriku haldamise on enda peale võtnud restaureerimistöid juhtinudKärdla Kiriku Sihtasutus.

Millised remonditööd tehtud said? Koguduse juhatuse esimehe ja remonditöid juhtinud Tiit Harjaku sõnul tehti 2018.–2020. aasta jooksul kirikule uus sise- ja välisviimistlus, värskenduskuuri said altar, kantsel, kõik kirikus olevad maalid ja lühtrid, ka Walckeri orel. Soojustati katus, kirik sai topeltaknad, uued välisuksed, maaküttesüsteemi ja köetava põranda. Kirikutorni tippu paigaldati taastatud ja kullatud kujul tagasi malmrist.

Lisaks tugevdati restau­ree­rimistööde käigus torni puitkonstruktsioone ja käär­kambri vundamenti, taas­tati välisfassaad sarnaselt kiriku esialgse viimistlusega ning restaureeriti ka kõik sisustuselemendid. Pärast taaspühitsemist on valminud Orgita karjäärist pärinevast kivist tehtud ristimiskivi, ees seisavad tööd kiriku välisvalgusega ja soov on altariruumi tellida vitraažid.

Koguduse toetamise ja Kärdla kiriku restaureerimise korraldamise eest andis kiriku taaspühitsenud peapiiskop Urmas Viilma EELK aukirja Tiit Harjakule ning Enn Kunilale. Viimane pälvis konsistooriumi septembrikuu otsusega ka EELK Teeneteristi III järgu.

Kätlin Liimets

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)