Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Täname tarka Toomast!

23.10.2019 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Toomas Paul ordineeriti vaimulikuks 1961. aastal. Pikk vaimulikuna teenimise tee on teda kandnud tänasesse päeva. Endel Apsalon

Kui liita neile 18 aastale, mil dr Toomas Paul oli Tallinna Jaani koguduse õpetaja (1986–2004), sellele järgnenud 14 aastat, mil ta on teeninud oma kogudust korralise külalisõpetajana, on tegemist vaimulikuga, kelle teenimise pikkus selles koguduses jääb hetkel alla vaid ühele vaimulikule.

Selle 32 aastaga on väga paljudele inimestele hakanud Tallinna Jaani kirik seostuma kohaga, kus kuuleb sügavaid jutlusi ja kuhu võib julgelt tulla see, kes ootab kirikult võimalikult vähest välist muutumist. Toomas Pauli väga suur lugemus, põhjalikkus, huvi teadusmaailma uute leidude ja seisukohamuutuste vastu on temast teinud mehe, kes aitab väga paljudel vähemlugevatel olla olulisega kursis, avastada põnevat.
Toomas Paul on end võrrelnud apostel Toomasega, kes aeg-ajalt kahtles. Mulle tundub, et ta võib kahelda selles, kas see, mida meie täna arvame teadvat, on tõde, õige. Ta võib kahelda ka iseendas, kuid tundub, et ta ei kahtle Jumalas. Nii nagu apostel Toomas langes ülestõusnu jalgade ette ja ütles Talle: „Minu Issand ja minu Jumal“, kumab seesama usk läbi tema ütlemistest, kirjutistest. Kui otsida mingit omadussõna, mis sobiks tema nime juurde, on see „tark“ – tark Toomas.
Ega teistel vaimulikel Jaani kirikus kerge pole. Toomas on tarkuse ja süvenemise lati nii kõrgele seadnud, et eks me selle lati lähedal pidevalt hüpleme, aga üle ei saa. Arvo Valton on küll öelnud, et enese -­­­­­i­met­lejad ei pea pettuma. Mul on hea meel, et meie eel ja kõrval on kõndinud ja kõnnib tark Toomas, kes võtab oma järeltulijatelt ja kõrvalkäijatelt enese­- ­i­metlemise võimaluse.
Oleme rõõmsad ja tänulikud, et ta nõustus saama ja jääma Jaani koguduse korraliseks külalisõpetajaks, kes igas kuus peab oma kodukirikus vähemalt ühe jutluse ja ühe hardushetke kõne ning vähemalt seitse jumalateenistust Sutlepa kabelis, selle kõrvalt mõtiskleb raadios ja raamatutes, ajalehtedes ja ajakirjades. Oleme rõõmsad, et seda tarka meest seostatakse Tallinna Jaani kirikuga. Usume, et paljud inimesed on sellesse kirikusse jõudnud just tema pärast, ja loodame, et meie pole andnud paljudele põhjust pettunult lahkumiseks.
Jah, me teame, et inimene peaks kirikusse tulema ikka Jumala pärast, aga me teame ka seda, et vaimulikud on need, kes võivad inimesi sel teel aidata või Jumalast eemale peletada.
Täname tarka Toomast ligi 33 teenimisaasta eest ning soovime talle jaksu ja Jumala armu!
Jaani koguduse õpetajate ning teiste töötegijate, vabatahtlike ja koguduse nimel
Jaan Tammsalu

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)