Esileht » Online » Online artiklid »

Täna tähistati vastupanuvõitluse päeva

22.09.2010 | | Rubriik: Online artiklid

Alates 2007. aastast tähistatakse 22. septembril vastupanuvõitluse päeva, et meenutada Tallinna taasokupeerimist Nõukogude Liidu poolt 1944. aastal.

Traditsiooniline riigivanemate mälestusteenistus peeti Narva Aleksandri kirikus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tuudur Vettiku "Su Põhjamaa päikese kullast" – üks südamlikumaid Eesti auks kirjutatud laule – kõlas täna Narva vangilaagri kalmistul. Tuudur Vettik oli üks neist, kes sellest laagrist eluga pääses.

Vähemalt tuhat inimest on maetud nimetutesse haudadesse unustatud surnuaiale. Mõni aeg tagasi said mälestustahvli vangilaagris surnud ukrainlased, täna pandi mälestustahvel 37-le eestlasele.

Sellele kalmistule maetutest on teada vähesed. Isegi kõikide surnute rahvust pole teada. Mälestustahvli avamine sattus juhuslikult kokku vastupanuvõitluse päevaga. 22. september on osa tähtpäevade reas.

"See on üks lüli selles ahelas, mis algas Molotovi-Ribbentropi pakti allakirjutamisega 1939. aasta 23. augustil ja mis  oleks pidanud lõppema koos Teise maailmasõjaga või mõne jaoks Suure isamaasõjaga, aga mis tegelikult kestab tänase päevani," ütles Muinsuskaitse Seltsi esimees Jaan Tamm.

Narva Aleksandri kirikus mälestati Eesti riigivanemaid ja  presidente. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder luges ette nimed. Mälestusküünlad süütas president Arnold Rüütel.

Edasi ERR Uudistest.

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)