Esileht » Online » Online artiklid »

Täna lõppes Balti piiskoppide konverents Tallinnas

05.11.2009 | | Rubriik: Online artiklid

Peapiiskop Andres Põder võõrustas 3.-4. novembril Tallinnas Läti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Leedu Evangeelse Luterliku Kiriku piiskoppe ja kirikuvalitsuste liikmeid.
Koostati ühine pöördumine Balti rahvastele, millele kirjutasid alla Eesti poolt peapiiskop Andres Põder, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja piiskop Einar Soone, Leedu piiskop Mindaugas Sabutis, Läti poolt Riia peapiiskop Janis Vanags, Daugavpilsi piiskop Einars Alpe ja Liepaja piiskop Pavils Bruvers.
Pöördumises rõhutatakse inimväärse elukeskkonna ja kristlike väärtuste hoidmise vajadust. Balti kirikud kutsuvad ühiselt oma kaasmaalasi üles vaimulikule uuenemisele, solidaarsusele ja üksteise toetamisele.
Kristlased on ühiskonna osana haaratud kõigisse diskussioonidesse, mis on seotud looduse ja inimkeskkonnaga nii kohalikul kui ülemaailmsel tasandil. Läänemere kaitsmine riikide hoolimatuse ja korporatiivse ekspluateerimise eest on üks kriitilisemaid näiteid sellest, kuidas me kaasmaalastena vajame tugevamat koostööd.
Ühiskonna väärtuste hulka kuuluv südametunnistuse ja sõnavabadus määratlevad religioosse elu mitte ainult privaatse, vaid ka avaliku sotsiaalse õigusena, mida tuleb soodustada ja edendada. Religiooniõpetus ja kristlik haridus on selle õiguse lahutamatu osa.
Käesoleval ajal on kirikute ühine tunnistus äärmiselt oluline, mistõttu avaldame muret arengute üle, mis nõrgestavad kristlaste osadust ja põhjustavad lõhesid kirikutes ja kirikute vahel. Mõnede Luterliku Maailmaliidu liikmeskirikute hiljutised otsused kiita heaks samasooliste paaride kiriklik laulatamine ja sellise kooselu võrdsustamine abieluga. Kirikud mõistavad abielu all kooselu mehe ja naise vahel.
Kaasaja väljakutsed nõuavad kindlat seisukohavõttu, mis toetub ajatutele tõdedele ja väärtustele. Kirikute ühine arusaam evangeeliumist on varandus, mille kadumist me ei saa lubada ning see tuleb anda edasi nii praegusele kui ka tulevastele põlvkondadele.
Pöördumise teksti leiate siit.
 
Arho Tuhkru
EELK Konsistoorium
Välissuhete referent
 Tel 528 1943

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)