Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Täna istutaksin õunapuu

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Valga Jaani kiriku 200. aastapäeva tähistati 3. septembril. Jumalateenistuse järel suunduti koos külalistega pastoraadi juurde. Pastoraadis tegutseva Domus Petri Kogu tegevjuhi Ester Liinaku eestvõttel istutati pastoraadi aeda «Suislepp». Fotol on puu istutamisega ametis piiskop Joel Luhamets, õunapuud hoiab Tartu praost Ants Tooming.

Kuigi reformatsiooni juubeliaasta ametlikku algust tähistavad esimesed õunapuud istutatakse Tallinna Jaani kiriku kõrvale 9. oktoobril pärast hommikust jumalateenistust, on peapiiskopi üleskutsele (vt Eesti Kirik 17. augustil) elavalt reageeritud ja paljudes kohtades ka õunapuu istutamisega algust tehtud. Eesti Kirik annab väikese fotoülevaate õunapuude istutamisest. Olgu see eeskujuks teistele järgijatele. Juubeliaasta tähistamine lõpeb samuti õunapuu istutamisega Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kõrvale Piiskopi aeda järgmisel aastal usupuhastuspühal, 31. oktoobril.
Ridala koguduse leerilapsed tõid esimese istiku kiriku kõrvale rajatavasse õunaaeda ja see pandi mulda pärast 22. mai leeripüha. Üleandmisel laususid «lapsed» Lutheri unustamatud sõnad «Kui ma teaksin, et homme on maailma lõpp, istutaksin täna veel õunapuu». Õpetaja Küllike Valk soovis esimesed õunad kaasa võtta lõikustänupühal Oleviste kirikusse, kus kontsert-jumalateenistusel kuulutatakse avatuks reformatsiooniaasta üritused. Kuid puule kasvanud õunad osutusid punaka viljalihaga magushapudeks suveõunteks  ja on paraku juba söödud. Koguduse juhatuse liige Alar Lanks on istutanud puu kõrvale veel teisegi, «Valge klaari», et ühel igav ei oleks.
Tuhala kogudus tähistas kiriku 239. aastapäeva 11. septembril õunapuu istutamisega. Istutasid koguduse juhatuse esimees Arvo Rodi ja aseesimees Margus Suumann. Puu õnnistas õpetaja Tauno Kibur. Kasvama pandi «Suislepp», et augustis kirikut külastavad teelised saaksid tulevikus õuntega maiustada.
Ambla kogudus istutas 18. septembril pärast Lehtse kammerkoori sügiskontserti kiriku peaukse lähedale iluõunapuu «Liset». Õpetaja Tõnu Linnasmäe ütles, et kohalikust Lehtse kammerkoorist on saanud koguduse sõpruskoor, kes üle paarikümne aasta on jõuluõhtutel kirikus laulnud. Puu tõi õpetaja Jäneda sügislaadalt ja selle istutamiseks jagasid näpunäiteid aiandusagronoomid, juhatuse esimees Meelis Tiigemäe abikaasa Piiaga.
Konsistooriumi laekunud info põhjal on 11. septembril õunapuu istutanud ka perekond Raudvere, kelle Urmeti talu maadele Kavastu külla Haljala valda istutati «Kuldrenett» ja «Pärnu tuviõun».
Eesti Kirik

Ridala kiriku kõrvale istutatud õunapuu kandis juba vilju.
Rakvere kogudus istutas professor August Vaga nime kandva õunapuu 28. augustil kiriku taha Pikale tänavale jäävasse parki pärast jumalateenistust.
Harkujärve kogukonnakirikus pandi Eesti taasiseseisvumispäeval, 20. augustil mulda Katarina von Bora õunapuu. Kultuurõunapuu «Gatis» sobib nime poolest hästi Martin Lutheri abikaasat Katharina von Borat meenutama. Puu panid mulda Fea Üprus ja Harku abivallavanem Erik Sandla, ristimärgi puule tegi õpetaja Avo Üprus.
Järvakandis tähistati 21. augustil Järvakandi Pauluse kiriku 20. aastapäeva. Jumalateenistuse järel istutati kiriku parki dekoratiivõunapuu, mille kinkis Rapla maavanem Tõnis Blank, kes on pildil koos õpetaja Mihkel Kukega ning puu kasvule õnnistust palunud piiskop Tiit Salumäega. Kohal olid külalised ka Soome ja Saksamaa sõpruskogudustest, kellele see ettevõtmine väga meeldis.
Mustamäe kogudus on mitu aastat kutsunud linlasi augusti viimasel pühapäeval tulevase kiriku aeda kirikupäevale. Nii ka sel aastal. Kirev 28. august lõppes õunapuu istutamisega. Ilupuu «Rudolf» kinkis kogudusele Mustamäe linnaosa valitsus. Puu istutasid assessor Ove Sander (vasakult), koguduse õpetaja Tiina Klement ja linnaosavanem Helle Kalda. Varasematel aastatel on kogudusele kingitud suur maakivi piiblitekstiga «Kitsas on värav, mis viib ellu», ja pihlakas.