Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Täna istutaks ikkagi õunapuu …

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Küünlakuu alguseks ootas kirikuvalitsus kõigilt vaimulikelt, aga ka kiriku allasutustelt möödunud aasta aruannet. Et saada laiem ülevaade, kuidas läheb meie kirikul ja tema töötegijatel. Igati mõistlik soov ning ilmselt ka enamikule aruandekohuslastest mõistetav. Ka siinkirjutajale, kes küll oskamatusest aega planeerida reastus tänavu hilinejate ritta, aga aastat tagasisidestades tõdes taas kord, kui vajalik selline refleksioon on. Aitüma, kirikuvalitsus! Sest kuigi „Ees ootavad homsed päevad, mitte eilsed“ (Lauri Räpp), poleks tark tulevikuplaane tehes unustada minevikukogemused. 

Aruandesse kirjutasin, et möödunud aastat iseloomustab pinge, mis on seotud lehe majandusliku olukorraga. Esimese lausepoolega oleks võinud piirduda, sest see annab vägagi hea kokkuvõtte kirjeldatavale perioodile, aga täpsustuse huvides lisasin siiski teise poole pärast koma. Toonitasin, et pinge põhjustajaks oli rahapuudus. Et aga rahapuudus viib pingetele laiemalt ning seegi, et rahapuudus on vägagi otseselt seotud globaalsete arengutega Euroopa julgeolekus, on muidugi igale aruande lugejale selge. 

Toimetus on vähendanud kulusid enda meelest miinimumini, ent sellega ei ole suudetud täita eelarves haigutavat miinust. Möödunud aastat lõpetasime pretsedendiga – SA Ajaleht Eesti Kirik uue aasta negatiivne eelarve jäi nõukogu poolt kinnitamata. Nüüd tegeleb lehe omaniku, EELK konsistooriumi poolt kokku kutsutud komisjon lahenduse leidmisega. Eesmärgiks on leida viis, kuidas kirikuleht võiks ilmumist jätkata. Aastal, mil esmanumbri ilmumisest möödub jõulukuul sada aastat. 

Eesti Kirik on alati püüdnud ajaga kaasas käia. Üle paarikümne aasta on töös olnud meie koduleht. 2022. aastal külastas 96 567 erinevat kasutajat kodulehte, 13,9% olid neist korduvkasutajad. Toimus 143 622 sessiooni ehk sisenemist leheküljele, nende sessioonide ajal klikiti ehk avati erinevaid artikleid jm 242 957 korda. 

Aasta jooksul külastas kodulehte keskmiselt päevas 365 kasutajat, nädalas 2917, 28 päeva jooksul keskmiselt 10 271. Tähelepanuväärne on ka see, et kõikide aastate jooksul on panustanud lehe sisu valmimisele 786 autorit.

Ka kirikulehe Facebooki lehel on arvestatav kogukond. 2022. aasta lõpuks oli Facebooki fänne ehk neid, kellele meie lehekülg meeldib, 2384. Aastaga tõusis fännide arv 100 võrra, mis on alates 2017. aastast, mil süsteemne töö toimetaja Kätlin Liimetsa administreerimisel sotsiaalmeedias on toimunud, tavapärane. Lisaks meeldimise nupule vajutamisele on võimalik ka end lihtsalt lehekülje jälgijaks märkida. Huvitaval kombel on neid alati enam olnud ehk siis aasta lõpuks 2446, kasv 185. 

Seega, kui aruandes iseloomustasin möödunud aastat kui muserdavat ja pingelist, siis on see vaid pool tõde. Tegelikult jääb aasta 2022 Eesti Kiriku ajalukku paljude kordaminekutega. Oleme toimetuses saanud head tagasisidet oma lugejaskonnalt ning sellegi fakti, et tellijaskond ei ole oluliselt kahanenud, võib ilma suurustlemata liigitada edulooks. Parafraseerides usuisale omistatud ütlemist õunapuu istutamise kohta, tahaks minagi öelda, et ka siis, kui teaks, et homme puuduks vahendid kirikulehe väljaandmiseks, teeksime täna veel Eesti Kirikut. Lootes, et see on meelekinnituseks ja vaimuvalguseks. 

Liina Raudvassar,

peatoimetaja