Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Talvepühad suvesoojas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Teenistuse järel annab peapiiskop Viilma EELK aukirja Sydney koguduse kauaaegsele kaastöölisele Inno Salasoole.
Peapiiskop Viilma tänab koguduse esimeest Maret Noble’it külalislahkuse eest. 2 x Egle Viilma

Peapiiskop Urmas Viilma veetis jõulupühad koos perega Austraalias ja võttis ka uue aasta vastu maakera kuklapoolel elavate rahvuskaaslaste seltsis.

Kirikupea lendas Austraaliasse koos abikaasa ja tütrega vahetult enne jõulupühi ning naaseb Eestisse uue aasta esimesel nädalal. Oma sotsiaalmeediapostituses tunnistab ta, et „igal juhul erinevad seekordsed suvised jõulud oluliselt kodumaistest“, toonitades samas, et pühadeaja sügavam sisu on Austraalias sama mis Eestis: „Jõululaulud ja jõuluevangeelium ning sõnum Jumala Poja sünnist inimeste Lunastajana on õnneks sama kõikjal maailmas, kus jõule tähistatakse.“

Kohalikud tavad
Viilma vahendab, et Austraalia jõulutavade hulka kuulub kindlasti üks korralik piknik perega, võimalusel mererannas, kus roogadest on aukohal krevetid ja muud mereannid. „Püüdsime ka ise neist tavadest kohalike võõrustajate toel kinni pidada,“ tunnistab Urmas Viilma. Tema reisipiltide hulgast jääb silma foto kohtumisest kohaliku „vapilooma“ känguruga, kellele Egle Viilma oma peost meelepärast maiust pakub.
Austraalias saatis kirikupead Sydney eesti koguduse õpetaja Allan Taruste. Perekond Viilma oli majutatud Sydney eesti koguduse kirikumajast umbes kolme kilomeetri kaugusel asuvasse olümpiakülla, mis eesti spordisõpradele seostub Erki Noole 2000. aastal võidetud kuldmedaliga.
Lisaks eesti koguduste külastusele võttis Urmas Viilma osa ka ingliskeelsest jumalateenistusest Woy Woy linna kohalikus luteri kirikus. Tegemist on 30-liikmelise väikese kogudusega, mida oma ingliskeelse õpetaja puudumisel teenib eesti koguduse õpetaja Allan Taruste. „Tervitasin ise kohalikku kogudust Eesti luterlaste nimel ning andsin lühikese ülevaate meie kiriku tegevusest eestlaste kogukondades üle maailma, samuti meie headest suhetest teiste kristlike konfessioonidega Eestis,“ vahendab peapiiskop
Peapiiskop kohtus ka Sydneys Austraalia Luterliku Kiriku Uus-Lõuna-Walesi piiskopi Mark Lieschkega, kelle kinnitusel on luteri kirik Austraalias üsna tilluke vähemuskirik. Kõige rohkem olevat luterlasi Lõuna-Austraalias Adelaide’i linna piirkonnas, kuhu luterlased 19. sajandil Saksamaalt külade kaupa ümber asusid.
„Täna on need kuulsad Barossa oru veinipiirkonnad, kus viinamarjaistandused vahelduvad väikeste saksapäraste küladega, mille keskuses seisavad üsna traditsioonilise ilmega luteri kirikud,“ vahendab peapiiskop oma muljeid, lisades, et piiskop Lieschkega arutati koostöövõimalusi eestikeelsete koguduste teenimisel ning ka seda, kas eesti pastorid võiksid teenida ka Austraalia ingliskeelseid kogudusi, nagu seda teeb aeg-ajalt õp Taruste.

Eesti päevad Austraalias
Kolmandal jõulupühal, 27. detsembril avati peapiiskopliku piduliku jumalateenistusega Adelaide’i St. Stepheni kirikus Austraalia XXVI Eesti päevad. Oma jutluses tänas peapiiskop Viilma kohalikke eestlasi eestluse hoidmise eest võõrsil ja ka eestikeelse koguduseelu püsimise eest Austraalias.
„Ütlesin ka, et eestlaseks on võimalik jääda tõenäoliselt ilma kirikuta, kuid maarjamaine identiteet on seotud selgelt ristiusuga. Olla maarjamaalane tähendab olla ristiinimene,“ meenutab Viilma.
Eesti Vabariigi nimel tõi tervitused suursaadik Andres Unga ning Eesti päevade korraldajate nimel üldjuht Iivo Tuul. Kirik oli rahvast täis ja meeleolu ülev, kinnitab peapiiskop.
Trotsides troopilist kuumust kogunes Sydney eestlastest kirikurahvas uut aastat tervitama 1. jaanuari hommikusele peajumalateenistusele Sydney Jaani koguduse kirikusse. Peapiiskop teenis koos õpetaja Tarustega. Jumalateenistuse lõpus sai peapiiskopilt EELK aukirja koguduse kauaaegne kaastööline Inno Salasoo ning tänusõnad lahke vastuvõtu eest koguduse juhatuse esimees Maret Noble.
Liina Raudvassar