Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tallinnas toimuvad dominiiklaste kultuuripäevad

25.08.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Kultuuripäevade logo.

Kui eestlastelt küsida, milline katoliiklik ordu on meie ajaloos oma tegevusega rohkem silma paistnud, siis ilmselt nimetataks birgitiinide kõrval üpris sagedasti dominiiklasi. Neid kaht ordut ühendab lisaks sellele, et mõlema ajalooliste kloostrikomplekside suurus on veel tänapäevalgi säilinud müüride või ruumide näol tajutav – birgitiinide klooster Pirital ja dominiiklaste puhul Tallinna vanalinnas –, ka asjaolu, et mõlemad on alates Eesti riigi iseseisvuse taastamisest taas Eestis tegutsemas ja meie ühiskonnaelus nähtavad.

Seetõttu võime pidada kõigiti loomulikuks, et Jutlustajate Vendade Ordu kuuria (Roomas asuv dominiiklaste ordu vaimulik ja administratiivne keskus) valis just Tallinna selleks paigaks, kus leiavad 1.–5. septembril aset ülemaailmsed dominiiklaste kultuuripäevad. Üritus toimub ordu jaoks olulisel juubeliaastal – mõned nädalad tagasi möödus ordu asutaja püha Dominicuse surmast 800 aastat.

„Dominikaani kunstnike kokkusaamine Tallinnas on osa pikaajalisest traditsioonist, milles kunsti nähakse kui jutlustamise vormi, süüvimise ja halastuse, kohtumise ja dialoogi paika,“ kirjutab ordu Prantsusmaa provintsiaal Nicolas Tixier tervituses kultuuripäevadel osalejatele. Kultuuripäevade programm sisaldab lisaks vaimulikele sündmustele – missad, vesprid ja hommikupalvused – dominiiklastest kunstnike näituse Katariina kirikus ja Theatrumi hoones, Dante „Jumaliku komöödia“ kuulamise, kaks kontserti, samuti terve rea loenguid ja ümarlaudasid. Ansambli Vox Clamantis kontserdil Niguliste kirikus tuleb esiettekandele Pärt Uusbergi poolt nendeks kultuuripäevadeks kirjutatud teos „Mon âme a soif“.

Kultuuripäevade raames pühitseb missa ja peab loengu ka ordumeister Gerard Francisco Timoner III. Suur hulk kultuuripäevade sündmusi tehakse kättesaadavaks internetis. Kultuuripäevade kaaskorraldajateks ordu kõrval on Rooma-Katoliku Kirik Eestis ja sihtasutus Theatrum ning kultuuripäevade programm on nähtav nende veebilehtedel.

Erik Salumäe

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)