Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tallinna toomkiriku torn on tellingutes

16.03.2022 | | Rubriik: Kirikuelu

Tallinna toomkiriku tornikiiver on tellingutes. Arho Tuhkru.

Tallinna toomkogudus ja linlased on tänulikud ja ootusärevuses, sest alanud on linna kõige vanema hoone, toomkiriku tornikiivri restaureerimine.

Toomkoguduse õpetaja Arho Tuhkru ütleb, et tegu on suure koostööprojektiga. Barokkstiilis tornikiivri restaureerimisse on kaasatud erinevaid inimesi ja ettevõtteid: projekteerija, tellingute paigaldaja, ehitaja, järelevaataja jne. Kogu tegevust korraldab Tallinna Piiskopliku Toomkiriku SA liige Jüri Noska

Arvestades töö mahtu ja tööde umbkaudset maksumust ligi 550 000 eurot, on suuremahulise restaureerimisega lisaks tööd tegevale osaühingule OMA Katused seotud Kirikufond, Tallinna Piiskopliku Toomkiriku SA ja Tallinna linn. Õpetaja Tuhkru on kõigile osapooltele tänulik ja peab koostööd väga heaks. 

Õpetaja sõnab, et tornikiivri vahetusel on plaan proovida tehnilist lahendust, mida siinmail varem kasutatud pole. Kas see võimalikuks osutub, selgub mõne aja pärast. Seepärast on sellest vara rääkida. Praegu pole ka teada, missuguses olukorras on tugikonstruktsioon, kui palju tuleb proteesida või osaliselt asendada. Aastaid kestnud läbijooks on sellele kindlasti mõjunud, ent selge pilt saadakse siis, kui praegu torni kattev plekk eemaldatakse.

Töödega loodetakse valmis saada augustis, vähemalt on selline esialgne plaan. Ees ootab aga kiriku katuste restaureerimine, restaureerimisprojekt on jõudnud lõpustaadiumisse. Ka selle osas aitab kogudust konsultandina kirikuajaloolane ja restauraator Juhan Kilumets.  

Rita Puidet

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)