Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tallinna soomlaste pidupäev

18.09.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Hetk jumalateenistuselt. Esineb ingerisoome rahvatantsurühm Katajaiset.Rain Soosaar

EELK Tallinna Soome Püha Peetruse kogudus pidas 14. septembril oma 30. sünnipäeva.

Rootsi-Mihkli kirikus toimus pidulik jumalateenistus, kus teenisid koguduse õpetaja Hannele Päiviö, soome turistide kaplan Tallinnas Markku Päiviö ning EELK piiskop Tiit Salumäe. Jutlustas Soome kiriku välissoomlaste töö juht pastor Mauri Vihko, organist oli Ulla Krigul ning liturgilise tantsu esitas Tallinna ingerisoomlaste seltsi rahvatantsurühm Katajaiset Elena Kalbuse juhtimisel.
Jumalateenistusele järgnes kohvilaud, mille järel said sõna õnnitlejad. Nende seas olid Soome suursaadik Timo Kantola, Tallinna Soome põhikooli ja Eesti ingerisoome seltside esindajad, Eestis tegutsev misjonär Pia Ruotsala ning külalised Soome sõpruskogudustest.
Ainsa eestlasena võttis tervituseks sõna piiskop Tiit Salumäe. Tema sõnul on see suur rikkus, et keegi ei pea kirikusse tulles oma rahvuskuuluvust maha salgama. Nii saavad ka soomlased Eestis jumalasõna oma emakeeles kuulata. Ühtlasi andis Salumäe edasi õnnitlused peapiiskop Urmas Viilmalt.
Sünnipäevapeo lõpetuseks pidas teoloogiakandidaat Tomi Pirskanen sisuka ja meeleoluka ettekande koguduse algusaegadest. Ehkki soomekeelseid jumalateenistusi oli Nõmme Rahu koguduse õpetaja Voldemar Ilja pidanud juba 1970. aastatest peale, sai omaette ingerisoome koguduse registreerimine võimalikuks alles tänu perestroikale 1989. aastal. Seejärel hakkas ingerisoomlaste arv Eestis vähenema seoses väljarännuga Soome, sealt aga tuli omakorda üha rohkem põhjanaabreid Tallinna elama ja tööle. See nõudis ka siinse soomekeelse kirikuelu ümberkorraldamist. Nii saigi ingerisoome kogudusest kõigi siin elavate soomlaste kogudus.
Ka koguduse sünnipäeva tähistama tulnud veidi vähem kui saja inimese seas paistis silma nii Ingeri kui Soome päritolu inimesi. Huvitaval kombel oli hõimurahva pidupäevast osa saama tulnud aga üllatavalt vähe eestlasi.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)