Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna praostkonnas tehakse tublit tööd

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

Praost Jaan Tammsalu ja Martin Helme Kaarli kogudusest uurisid õpetaja Ove Sandri käest, kuidas täpselt Nõmme Toidutare töötab. Tiiu Pikkur

Tallinna praostkonna sinodil tõdeti, et 2011. aastal olid arengud nii vaimsed kui majanduslikud. On põhjust rõõmustada, kuid ka kurvastada.

15. märtsil toimunud sinodi jumalateenistus peeti Püha Vaimu kirikus, teenisid koguduse õpetajad Gustav Piir ja Valdek Johanson, organist oli Kristiina Hoidre. Sinodi koosolekule siirduti lähikonnas asuvasse toomkooli.
Et tegu on uue kooliga, kus paljud esimest korda viibisid, siis oli õpetaja Egle Viilma ülevaade õppeasutuse elust ja suundumustest igati asjakohane. Sisseastumiskatsed olid rõõmustavad ja sügisel esimesse klassi astujad selgunud.
Agape Eesti juht Lehari Kaustel jagas infot Heartbeat’i nädalast ja Kristuspäevast 28. juulil.

Uut eelmisest aastast
Praostkonna eelmise aasta elule tagasi vaadates nimetas praost Jaan Tammsalu mitmeid rõõmustavaid sündmusi. Praostkond kasvas ühe koguduse võrra – sündis Mustamäe Maarja Magdaleena kogudus. Koguduse diakon Tiina Klement ordineeriti õpetajaks. Noorel kogudusel on lootus saada ka oma kiriku ehituseks  krunt.
Ajalooliseks sündmuseks on Tallinna toomkooli loomine. Õpetaja Patrik Göranssoni sõnul võib seda pidada EELK üheks tähtsaimaks sammuks iseseisvuse ajal üldse. Kirikukoole võiks avada Eestis mujalgi.
Üha enam maad võttev vaesumine on toonud tööd juurde, sest kirik on alati hättasattunuid aidanud. Nõmme Rahu koguduse juures alustas tegevust Toidutare, kus paar korda nädalas saab süüa umbes 60 Nõmme ja Mustamäe vähekindlustatud inimest, sealjuures tehakse tihedat koostööd linnaosavalitsusega. Kaarli koguduses tegutseb uuskasutuskamber, kust saab annetuse eest vajalikku soetada. Peeteli kogudus toetab regulaarselt Põhja-Tallinna vähekindlustatuid.
Rõõmustav on Eesti suurima, Kaarli kiriku remondi algus. Tallinn oli 2011. aastal Euroopa kultuuripealinn ja linna pühakojadki olid selle üritustesse kaasatud. Märkida tuleks eriti Tallinna missa esiettekannet Jaani kirikus ja kellade mängu vanalinnas.
Trükivalgust nägid mitmed raamatud, teiste seas pühapäevakoolidele mõeldud Küllike Valgu «Ott, vanaisa ja teised». Arne Hiobilt ilmus «Religioon minevikus ja tänapäeval», mille eest autor pärjati EELK meediapreemiaga. Toomas Pauli ja Jaan Tammsalu raadiomõtisklustest sündinud raamatute esimene tiraaž müüdi n-ö ahjusoojalt maha.
Praost rõhutas mitu korda, et inimeste omavaheline suhtlemine on kõige tähtsam. Oma vaimulikud kutsus ta arenguvestlusele, kuhu enamik ka tuli. Tammsalu hinnangul olid need 17 vestlust väga vajalikud.

Liiklus mõjutab
Pealinna kirikud seab jumalateenistuste ja talituste korraldamises erinevale tasandile liikluskorraldus. Kui Kaarli kirik saab pakkuda oma parklat lausa kiriku ees, siis Püha Vaimu kiriku juurde ei pääse muud moodi kui jalgsi. Jaani kirik on ühistranspordi keskmes, aga toomkirikuni jõudmiseks peab mäkke kõndima. Autoga tulijate rõõmuks on seal nüüd pühapäeviti kl 9–14 ligi 20 tasuta parkimiskohta.
Muudatusi on tehtud jumalateenistuste algusajas, Püha Vaimu ja toomkirik alustavad pühapäeviti kell 11.
Kurvalt võeti teadmiseks fakt, et pühakodade remondikulude katteks linnalt enam abi loota ei tasu. Tõusnud on kommunaalkulud ja maamaks, paljudel kogudustel on majanduslikult raske aeg. Praostkonnamaksu ei ole aastaid tõstetud, vaatamata annetajaliikmete üldarvu langusele.
Peapiiskop Andres Põder soovitas praostkonna ühisüritustel aktiivselt kaasa lüüa, et meie kirik oleks pealinnas nähtav.
Praost kutsub üles meeleparandusele: «Leidkem üles see, milles oleme eksiteel, ja muutkem oma kirikud paikadeks, kuhu järjest enam inimesi tahab tulla, et kogeda pühadust ja armastust, lohutust ja an­deksandi.» Samas loodab ta, et järjest rohkem on neid, kes, suutmata ise enam kirikusse tulla, kutsuvad vaimuliku enda juurde, sest paljud neist on omal ajal ise kogudust toetanud. «Miks peaksid nad täna surema ilma Jumala armu vastu võtmata?»
Tiiu Pikkur

Tallinna praostkond 2011
11 kogudust
33 368 liiget
Keskmine liikmeannetus 40 eurot
Aasta teod:
Mustamäe koguduse asutamine,
toomkooli avamine,
Nõmme koguduse Toidutare,
Kaarli kiriku remont.