Esileht » Online » Online artiklid »

Tallinna praost: “Kas uusi kirikuid on vaja?”

20.03.2019 | | Rubriik: Online artiklid

14. märtsil toimunud Tallinna praostkonna sinodil Nõmme Rahu kirikus oli praost Jaan Tammsalu tagasivalimise otsus üksmeelne.

Sinodil tunnustati tagasivalimisega ka senise abipraosti Arho Tuhkru tööd.

Tallinna praostkonnas on praegu 12 kogudust, kõige uuemad neist Harkujärve ja Mustamäe. Jaan Tammsalu loetles oma kõnes vaid mõned senised kordaminekud pealinna koguduseelus: praostkonna muusikute ja õpetajate regulaarsed kokkusaamised, Kaarli kooli hea käekäik, Mustamäe kiriku ehitus. Praost tõstis esile ka Tallinna linna olulist panust kirikute remontimisel ja ümbruse heakorrastamisel.

“Kas uusi kirikuid on vaja?” küsis Tammsalu ja esitas vastuküsimuse: “Kas kujutate ette Pärnut ilma ühegi luterliku kirikuta? Aga 60 000 elanikuga Mustamäe?”

Jalajälg piiblil

Tammsalu tsiteeris oma kõnes värskelt üle loetud ja filmina nähtud Tammsaare “Tõde ja õigust” ja meenutas selle värskest filmiversioonist meede jäänud episoodi, mis illustreeris pettumist Jumalas. Jalajälg piiblil varjutas filmis tähendusrikkalt just sõna Immaanuel, mis tähendab, et Jumal on meiega. Nii soovis Tammsalu kõigile eelkõige usus püsimist.

Revisjonikomisjoni esimees Jüri Ehasalu tunnustas koguduste tegevust ja tõi välja, et praostkonna majandustegevus on stabiilne ning ühelgi kogudusel võlga ei ole. Ehk kokkuvõtteks: “Vargamäge revisjon ei leidnud.”

Peapiiskop Urmas Viilma tõdes oma kõnes, et peale nähtava kiriku tuleb arvestada ka nähtamatu kirikuga. Selle all ei pidanud Viilma silmas siiski taevariiki, vaid kiriku tegemistest osasaajaid meediakanalite vahendusel. Näiteks kuulab kuni 100 000 inimest igal hommikul palvust.

Edasi loe Pealinnast.

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)