Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Tallinna Kaarli kirik on heades kätes ja hoitud

15.06.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Rein Vrager tuli Kaarli kiriku juurde tööle 1978. aastal oma sugulase kutsel. Erakogu      Nelipühal jagati toomkirikus tunnustust tublidele töötegijatele. EELK aukirja ja tunnustusmärgi pälvis Tallinna Kaarli koguduse kirikumees Rein Vrager.
Koguduse õpetaja piiskop Einar Soone ütleb, et esitas kirikumees Rein Vrageri aukirja saajate kandidaadiks kui kauaaegse koguduse töötegija. Tunnustusmärgi on mehele aga määranud peapiiskop, et ta saaks märki rinnas kanda.
Tegu on inimesega, kes tunnustuse igati ära on teeninud, kinnitab abiõpetaja Jaak Aus. «Reinu puhul tuleb öelda, et ta on vedanud enne iseseisvusaega kõiki majandusega seotud küsimusi,» ütleb Aus.
74aastane kirikumees ütleb, et sai Kaarli koguduse raamatupidajaks ja majandusjuhiks 1978. aastal. Kiriku juurde kutsus teda isa õetütar Hella Tedder, koguduse organist-koorijuht. Toona oli koguduses vähe töötajaid, Rein Vragergi teenis põhipalga Pöögelmanni tehases elektroonikuna, hiljem mõõduriistade tehase laboratooriumis.
Viimasest sai vahel ära käia, kui teda kiriku juures hädasti vaja oli. Koguduse makstud 70rublane kuupalk äraelamist ei oleks võimaldanud, aga tööst puudust ei olnud. Tema teene on, et kirikus võeti maha oma katel, vahetati välja amortiseerunud küttesüsteem ja liituti linna tsentraalküttega.
Katus laskis ohtralt vett läbi ja 1975 tormi ajal tekkis sellesse auk. Uus katus saadi peale 11 aastat hiljem. Remonti tahtis orel ja muudki. «Kirik kui hoone on nagu elav organism, kes vananeb ning vähemasti aeg-ajalt hooldust vajab,» kirjutas Rein Vrager raamatus «Kaarli kirik ja kogudus».
1990. aastal, kui tervis halvenes ja kogudusse palju noori tuli, jäi ta kirikust eemale, kuid kutsuti 2005. aastal kirikumeheks ja nüüd on pühakoda taas omal moel tema hoole all. Ta tunnistab, et tunnustus on meeldiv, aga kas ta selle ära teeninud on, ei oska Rein Vrager oma tagasihoidlikkuses öelda.
Enne pidupäeva avaldas ta lootust, et näeb vanu tuttavaid, kuigi neid on vähe järele jäänud. Kokku puutunud mitme hingekarjasega, hindab ta Mihkel Kukke, lahkunutest Edgar Vaikmäed ja eelkõige Kaide Rätsepat.
Rein Vrager on abielus ja kahe lapse isa.
Rita Puidet

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)