Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna Jaani kirikus on avatud näitus «Väike maalikogu» II

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ühel kuumusest õhkaval juulikuu pärastlõunal poetas end jahedust pakkuvasse pühakotta mõnikümmend kunstihuvilist: Tallinna Jaani kirikus avati maalinäitus. Näituse on kokku seadnud kunstnik Eva Jänes. Näituse I osa oli üleval samas eelmisel aastal.
Mitte ainult pühapildid
Peeter Sink, Harry Haamer, Uku Masing, Arved Paul, Mårten Andersson, Olav Maran, Avo Paistik, Enri Pahapill, Karl Reinaru, Leevi Reinaru ja Eve Viidalepp on sel näitusel esindatud autorid. Jaani koguduse õpetaja Toomas Paul ütles avasõnas, et siin saab näha nii moodsat kunsti kui ka realismi ja naivismi. «Kes loodab siit leida ainult pühapilte, see eksib,» selgitas õpetaja Paul.
Jaani kiriku lõunasaalis on selle restaureerimisest saati ikka näitusi üles pandud. Väike õdus, ent samas pühalik ruum on selleks otsekui loodud. Otse ukse vastas seinal köidavad pilku Avo Paistiku rõõmsavärvilised maalid, mida vaadates meenuvad lapsepõlveaegsed Klaabu-lood. Pilte on nii loodusest kui kirikutest, on portreid ja lillemaale. Huvitavad on Ahvenamaa mehe Mårten Anderssoni tööd, tore on näha kõrvuti isa ja poja Karl ning Leevi Reinaru maale.
Tänuväärt üritus
Eks enamus vaimulikke on maalinud ikka rohkem oma pere jaoks ja ega laiemalt olegi sageli teada, et kirikuõpetaja vahel ka pintsli kätte haarab. Üksikud erandid muidugi välja arvata. Nii on Eva Jänese viis aastat tagasi algatatud vaimulike ja kristlike kunstnike tööde näituste korraldamine tänuväärt töö.
Esimene näitus peeti 1997. aastal seoses EELK 80. aastapäevaga. Tallinna rahvusraamatukogus oli välja pandud 140 tööd. Sellest ajast on kokku olnud juba 40 kunstinäitust. Kristlike kunstnike töid on eksponeeritud nii kirikutes, koguduste saalides kui ka kunstigaleriides, eelmise aasta misjonipäevadel Jõhvi kultuurikeskuses. Näitused on alati kokku pandud oikumeenilisel alusel, rõhutab Eva Jänes.
Et vaimulikud luuletamisega tegelenud on, on vist rohkem teada kui nende maaliharrastus. Harry Haameri, Arved Pauli, Peeter Singi ja Uku Masingu luulet loeti ka näituse avamisel. Oma vanaisa Peeter Singi luuletusi luges lapselaps Margit Sink. Ja veel üks huvitav seik.
Tallinna Püha Vaimu koguduse abiõpetaja Andersson, kes teadupärast Ahvenamaalt pärit on ja rootsi keelt oma emakeeleks peab, on luuletanud ka eesti keeles. Oma luulet esitas ta ise ja seda oli väga nauditav kuulata.
Toomas Paul tuletas meelde vana tõde, et ilu on vaataja silmades. Kuidas üks või teine pilt meeldib ja mis mõtteid tekitab, on väga isiklik asi.
Kunstnik Ants Viidalepp aga jagas oma mõtteid ja tundeid, mis temal tekivad Harry Haameri teoseid vaadates. Viidalepp algas oma juttu meenutusega kaugest kooliajast, kui koolipoiss Harry oli joonistanud koolis tsaari pildil kroonile varblase ja pidi oma süü lunastama põlvili hernestel.
Näitus Jaani kiriku lõunasaalis jääb avatuks kogu sügiseks. Vaatama on oodatud kõik! Astuge korraks keset suurt linnamüra seisva kiriku uksest sisse, nautige rahu ja vaadake näitust.
Tiiu Pikkur