Esileht » Uudis » Esileht »

Tallinna Jaani kirikus mängitakse kolmel orelil

05.08.2009 | | Rubriik: Esileht

Peaorelil musitseerib organist Peter van Dijk, keda on kuulamas Andres Uibo. Tiiu Pikkur

Kui Hugo Lepnurme sõnul ei ole orel midagi muud kui üks Jumala kiitmise masin, siis Tallinna Jaani kirikus kiidetakse Jumalat nüüd lausa kolme masinaga.
Tallinna XXIII rahvusvahelise orelifestivali jumalateenistusel taaspühitseti kirikus pea­orel, kooriorel ja 60 aastat vaikinud altaritagune kaja­orel – kokku enam kui nelja tuhande vilega.
Orelid pühitses õpetaja Jaan Tammsalu, jutlustas Toomas Paul, kaasa teenisid vaimulikud Arne Hiob, Eve Kruus, Arho Tuhkru ja koguduse juhatuse liikmed ning sõpruskoguduste esindajad Stephen Knowers Inglismaalt ja Ilkka Paukkala Soomest.
Orelitel mängisid Peter van Dijk Hollandist, Aivars Kalejs Lätist ning Andres Uibo, Tiia Tenno ja Hille Poroson, viiulil Mari-Liis Uibo, laulis kammerkoor Voces Musicales Risto Joosti juhatusel.
140 aasta vanune orel oli 20. saj lõpuks väga viletsas seisus, ime, et pill nii kaua ilma remondita vastu pidaski. 1998 loodud Jaani kiriku oreli fond lõi 2005. aastal käed Saksa orelifirmaga Orgelbau in Ostfriesland uue koorioreli ehitamiseks ja peaoreli taastamiseks. Kooriorel avatigi 2006. aastal, kiriku remondi tõttu lükkus pea- ja kajaoreli taastamine edasi. Nüüdseks on kõik kolm instrumenti suurepärases seisus ja hea akustika poolest tuntud kirikus võib taas pillide kuningate häält mitmest ilmakaarest kuulda.
Orelifestivali kunstilise juhi Andres Uibo sõnul teeb tänavuse festivali erakordseks see, et kolme päeva jooksul avatakse koguni viis uut või taastatud orelit: Jaani kirikule lisaks mängitakse ka Niguliste kiriku poolelioleval koori­orelil ja Saksa Lunastaja kiriku uuel orelil.

Tiiu Pikkur

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)