Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tallinn toetab kirikuid

19.04.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Kaarli kiriku orel.

Kaarli kiriku oreli remondiks eraldati 50 000 eurot

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna Toompea Kaarli koguduse õpetaja Jaak Aus sõlmisid sihtotstarbelise toetuse lepingu, mille kohaselt toetab Tallinna linn Kaarli kiriku oreli kapitaalremonti 50 000 euroga.

Mihhail Kõlvart märkis, et tänavu tähistatakse 500 aasta möödumist reformatsioonist ja sel puhul on linna toetus protestantlikule pühakojale eriti kohane.
„Linnal on hea meel toetada Eesti ühe suurima luterliku koguduse ja Eesti suurima oreli remonti,“ sõnas Kõlvart. „Kaarli kirik tähendab linlastele lisaks usutemplile ka vaimsuse ja kultuuri templit, kus saab hingekosutust nii traditsioonilistel jumalateenistustel kui ka suurepärastel kontsertidel.“
„Maailmas ei ole sellest perioodist teist terviklikult püsinud Walckeri orelit ja sel põhjusel on Kaarli kiriku orelil tähtis koht Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite seas,“ rääkis koguduse organist Piret Aidulo.
2016. aasta algul alustati Kaarli kirikus oreli kapitaalremondiga. Remonditööd on jagatud seitsmesse etappi ja need kestavad ühtekokku kolm aastat.
Tööde kogumaksumuseks on ca 250 000 eurot ja töid teeb Toomas Mäevälja firma. Möödunud aastal tehti oreli remondi kaks esimest etappi ja nende maksumus oli ligi 80 000 eurot.
Walckeri orel ehitati 1923. aastal Ludwigsburgis Württembergis E. F. Walckeri & Co vabrikus ning kannab oopuse numbrit 2011.
Eesti Vabariigis oli see esimene esinduslik uus orel, mis pidi avaldama tugevat mõju kogu riigi muusikakultuurile. See pill on tänini suurim orel Eestis.

sarapuu ja sanderNõmme Rahu kiriku remondiks eraldati 195 000 eurot

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu ja Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander allkirjastasid pärast palmipuudepüha jumalateenistust (fotol) sihtotstarbelise toetuse lepingu kiriku restaureerimistöödeks 195 000 euroga.

Ove Sandri sõnul on renoveerimist kaua oodatud. „Nüüd avaneb meil võimalus linna toel ära teha suur töö ja kirik korda saada. See annab kogu kogudusele uut hingamist, mille eest me oleme lõpmata tänulikud.“ Kiriku siseruumide seisukord on üsna halb. Nii vajavad uuendamist soojustus, radiaatorid, elektrijuhtmestik ning aknad-uksed.
Arvo Sarapuu sõnul on Nõmme Rahu kiriku roll kogukonna elus üha kasvanud. Aastas külastab Rahu kirikut ligemale 40 000 inimest. Kirik pakub tuge nii hingeliseks kui ihulikuks toimetulekuks. Peale traditsiooniliste jumalateenistuste toimuvad kirikus ka kontserdid ja kogudus teeb tänuväärset tööd abivajajate heaks.
1924. aastal pühitseti kirik Tartu rahulepingu mälestuskirikuks. Kiriku hoone ehitas Nikolai von Glehn 1901. aastal tööstushooneks. 1904. a anti hoone vennastekogudusele, 1913. a sai tehasehoone kogudusekojaks ja aastal 1918 ehitati juurde torn.
Allikas: Raepress

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)