Esileht » Uudis » Esileht »

Talgud seovad ühte

03.05.2017 | | Rubriik: Esileht

Kogudustes on kevadtalgute aeg. Eriti palju on neid kavas 6. mail, kui toimub „Teeme ära!“ tänavune üle-eestiline talgupäev.

Iga-aastase „Teeme ära!“ talgupäeva korraldamist koordineerivad Eestimaa Looduse Fond ja Eesti Külaliikumine Kodukant. Mullu toimus kodulehe teemeara.ee järgi selle raames talguid 1986 kokku 44 372 osavõtjaga. Tänavu tõotavad need arvud tulla umbes samasugused.
Talgute pidamine üle-eestilisel talgupäeval või vähemasti registreerimine „Teeme ära!“ kodulehel aitab leida rohkem töökäsi ning annab korraldajatele ja osalejatele teadmise, et ollakse osa suuremast ettevõtmisest. Sellega kaasneb ka muid hüvesid. Näiteks „Teeme ära!“ talguhundi passi ettenäitamisel on võimalik sel nädalal poole hinnaga sõita rongis ja Simple Expressi bussides ning saada teisigi soodustusi.
„Teeme ära!“ veebilehelt leiame andmeid ka kümnete kogudustes toimuvate talgute kohta. Enamasti plaanitakse koristada kirikut või teha selle ümbruses tavapäraseid kevadtöid: riisuda lehti, lõigata võsa, korrastada kalmistut jne. Osalema oodatakse mitte ainult oma koguduse liikmeid, vaid kõiki ümbruskonna inimesi.
Ent sugugi mitte kõik kogudused ei ole pidanud oma talguid vajalikuks siduda „Teeme ära!“ kampaaniaga. Mitmel pool on need juba ära peetud ning hästi korda läinud. Näiteks EELK Muhu koguduse esimees Mari Luup kinnitab, et lisaks ühisel jõul äratehtud tööle aitavad talgud inimesi ja kogukonda ühte liita.
Tõsi, sel aastal sattusid leheriisumise talgud külmale ilmale ja inimesi tuli kokku vähe. „Aga tore oli see, et kirikunaiste mehed said vennastuda ja omavahel niipalju tuttavaks, et teinekord külapoes üksteisele tere öelda ja autode teemal juttu ajada,“ meenutab Luup.
Eriti palju on kogukonda liitnud aga Muhu pastoraadi korrastamisega seotud talgud. Eesmärk rajada sinna kogukonnakeskus on kaasa tõmmanud hulgaliselt vabatahtlikke. „Kui ikka vallavanem ja volikogu esimees aitavad lammutustöödel, on koguduse liikmetel tunne, et pastoraadi taastamise asja tasub edasi ajada,“ kinnitab Luup.
Niisiis ei aita talgud ainult kogudustel vajalikke töid ära teha, vaid annavad ka kohalikule rahvale võimaluse kirikut ja sellega seotud inimesi lähemalt tundma õppida. Seetõttu on põhjust pidada eesseisvat „Teeme ära!“ talgupäeva oluliseks ürituseks ka koguduseelu edendamise seisukohast.
Rain Soosaar

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)