Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Täiendust ajalooliste romaanide varamusse

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

raamat copyVabariigi aastapäeva eel esitles kirjastus Varrak vastilmunud raamatut, mille autoriks on kunagine ärimees ja pagulasvalitsuse majandusminister Oskar Lõvi.

Omaaegsetest õpingutest on küll tuttav väliseesti autori Jaan Järvalase nimi, ent teadmine, et pseudonüümi taga peitub Viljandimaal sündinud ja Peterburi ülikooli agronoomina lõpetanud ajaloo- ja kirjandushuviline Oskar Lõvi (1892–1977), tuli aastakümneid hiljem. Seda seoses kirjastuse Varrak välja antud triloogiaga, millel üldpealkirjaks «Kolm naist».
Just enne vabariigi aastapäeva oli kohane huvilistele tutvustada uut raamatut. See sisaldab kaht raamatut triloogiast, mis keskendub eestlaste ristiusustamisele XIII sajandil. Kahe osa – «Veretasu» ja «Risti tähe all» – väljaandmist korraldanud Tõnis Lõvi, kirjaniku poja, sõnul oli isa jaoks eriliselt tähtis eesti vaim ja ristiusk, mis juurduvad järeltulijatesse naiste kaudu.
Seepärast on ka ajaloolise triloogia keskseks tegelaseks naine, külavanem Kotso tütar ja Avispea maleva pealiku Õnnemeele naine Linda, kes õpetab raamatu lõpus väikesele pojale meieisapalvet ja loodab, et temast kunagi preester saab. 1960ndatel Kanadas ilmunud raamatud on nüüd meile kättesaadavad ja kirjastusel on plaanis välja anda ka kolmas osa pealkirjaga «Kirikuehitajad».
Esitlusel meenutas poeg Tõnis isa pühendust: «Olgu see teos siis ahtakeseks tänutäheks emale tema uskliku armastuse eest ja ühtlasi väikseks mälestusmärgiks meie esivanematele kaugeist ununenud päevist.» Ladus, psühholoogiliselt huvitav ja dramaatiline jutustus annab edasi aega, mida oleme harjunud pidama vaid süngeks ja mõõga võimule allutatuks.
Oskar Lõvi kirjanikuannet on hinnanud Aino Kallas ja Artur Adson ning teose usutavust ja kujutatud mitmepalgelist elu märkis esitlusel kirjastuse peatoimetaja Krista Kaer. Autori kõrget moraali, mida kannab edasi poeg Tõnis, tunnustas raamatule eessõna kirjutanud Trivimi Velliste. Ja muide, okupatsioonimuuseumis, kus raamatut esitleti, saab näha fotot mootorpurjekas Juhanist, millega 1944. aastal perekond Lõvi Eestist Rootsi põgenes.
Rita Puidet