Esileht » Uudis » Esileht »

Tähistati veteranipäeva

26.04.2017 | | Rubriik: Esileht

sinilill-2Jüripäeval, 23. aprillil tähistati Eestis veteranipäeva nende ligi 2800 Eesti mehe ja naise auks, kes on osalenud sõjalistel operatsioonidel välismaal.
Veteranipäeva eel on traditsiooniliselt toimunud kampaania „Anname au“, mille eesmärgiks on koguda annetusi Vigastatud Võitlejate Ühingu heaks. Aprillikuu jooksul korraldati üle Eesti ka mitmeid teemakohaseid kultuuri- ja spordiüritusi, millest enim vastukaja pälvisid Tallinnas, Tartus, Tapal ja Brüsselis toimunud sinilillejooksud.
23. aprilli keskne üritus oli aga Tallinnas Vabaduse väljakul peetud traditsiooniline kontsert Veteranirock, mille peaesinejaks oli tänavu Eurovisiooni lauluvõistluse võitja Ruslana Ukrainast.
Veteranipäeva tähistamine ei läinud mööda ka kirikust. Üle kogu Eesti palvetati pühapäevastel jumalateenistustel sõjameeste eest. EELK Haapsalu koguduses aga sai näiteks pärast jumalateenistust soetada kampaania „Anname au“ sinilillemärke ja käepaelu. Korraldati ka korjandus Haapsalus asuva Vabadussõja mälestussamba korrastamise heaks.
Veteranipäeva üks kesksemaid ettevõtmisi oli jüripäeva jumalateenistus Tori sõjameeste mälestuskirikus, kus EELK peapiiskop Urmas Viil­ma pühitses veteranide ja vabadusvõitlejate mälestustule. Jutlustas peakaplan major Gustav Kutsar, kaasa teenisid kaplan leitnant Meelis Rosma ning organist veebel Rain Rämmal.
Kaitseminister Margus Tsahkna pidas kohaletulnuile kõne. Tori koguduse juhatuse esimees Jüri Kask kinnitas, et Eesti vabaduse eest võidelnuid oli austama tulnud umbes 400 inimest üle Eesti. Sel korral valmistas talle kui mälestusürituse korraldajale eriti rõõmu Tori põhikooli noorte osavõtt.
Veteranide au sees pidamisest annab tunnistust seegi, et tänavatel võib neil päevil näha palju inimesi, kes sinilille märki rinnas kannavad. Pühapäeval oli sinimustvalge lipp heisatud peale riigiasutuste ka paljudele eramajadele. Ajakirjanduses pälvis veteranipäev aga üllatavalt vähe kajastust. Toris toimunud mälestusürituse jätsid peamised meediaväljaanded näiteks peaaegu üldse tähelepanuta.
Rain Soosaar

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)