Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tähistati kahte kirikuloos olulist sündmust

06.09.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Koosviibijatele kõneleb vend Samuel Blowers Ameerika Ühendriikidest. Vello Niilo

12. ja 13. augustil tähistati 77aastases Eesti Evangeeliumi Vennasteühingu (EEVÜ) Misso palvelas ja Misso Oravasaare kalmistul Böömimaa Vennastekoguduse Unitas Fratrum 560. aastapäeva ning Herrnhuti Vennastekoguduse 290. aastapäeva.

1994. aastal alguse saanud traditsiooni järgi peeti selgi korral kõnesid, tunnistati ja palvetati, veel esinesid koosolekul täiskasvanute ja noorte ansamblid. Üldlaule laulsime oma laulukogumikust, kus on olulisel kohal meie rahvusvahelise jutlustaja Arno Saamo (1929–2010) loodud laulud.
Eestpalvesse võtsime meie vanematekogu liikmed, teiste hulgas EELK Teeneteristi tunnustusmärgi kavaleri magister maestro Valdeko Kangro (sündinud 1916) ja dr Heino Noore, kelle varem filmitud sõnalist pöördumist saime jälgida ekraanilt. Veel jälgisime aasta tagasi Misso palvelas filmitud Euroopa Kristliku Misjoni peadirektori dr Vincent Price’i kõnet.
Järgides Herrnhuti kommet peatusime surnuaial vennasteühingu asutajaliikmete haudadel, kus loeti ette nende poolt kirja pandud lugusid usuvõitlusest. Herrnhutis ei peeta surnuaiapühasid, aga on ilus tava koguneda ülestõusmispüha hommikul kalmistule. Vennasteliikumise sümboliks ei ole rist, vaid karikas.
Suvepäevadele oli saabunud osavõtjaid neljast Eesti maakonnast ja viiest eri rahvusest, kaugeim külaline oli Samuel Blowers Ameerika Ühendriikidest.
Kui 1940. aastal Vennasteühingu Misso palvela avamisel kinkis Haapsalu vennastekogudus missolastele „Laulud Talle kiituseks“ noodiraamatu, siis nüüd, 77 aastat hiljem tõi meile hinnalise kingituse vend Viktor Soomest vennastekoguduse raudvaraks nimetatud vanade, 1887., 1890., 1896. ja 1909. aasta vaimulike laulude noodiraamatute näol.
Vello Niilo

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)