Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Tahaks ikka laulda ja mängida!

03.06.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Petseri eesti kogudus on kokku kuivamas, orel vajab remonti ja kogudus õpetajat.
Üksikuna ja mõtlikuna seisab Petseri Peetri kiriku torn oma kohal tunnistajana ja vahimehena. Vanust polegi ju pühakojal veel nii palju, kõigest 82 aastat, kuid näinud on ta siin ilmas juba nii mõndagi. Olid uhked paraadid sinimustvalgete lippudega, siis veeresid siit läbi sõjavankrid, lehvisid haakristilipud, taas tulid paraadid, seekord punalippudega.

Linna pale
Nüüd seisab vana naaber, uhke Kaitseliidu hoone, aknad laudadega kinni löödud. Linna «kuub» on vanaks ja kulunuks jäänud, üksikud uued lapid hoonetel ja kloostri kuplitel särav kuld ei suuda seda muljet parandada; see pole enam see linn, mida lapsepõlves nägin ja tundsin.
Enamik eestlasi on oma majad Petseris maha müünud, siiajäänuid saabki ehk ühe-kahe käe sõrmedel loendada, eesti koolistki on veel vaid nimi säilinud. Vast veel setu poolel on pisut rohkem ärksust ja elu, kuid nemad on enamasti õigeusu rüpes.
EELK Petseri Peetri kogudus on nüüdseks üsna pisukeseks jäänud, 2008. a aruandes on kirjas 18 liiget. Vahvad usuvõitlejad on järjest ära puhkama läinud, nende kohad kirikus tühjaks jäänud. Pühapäevasel teenistusel on napilt 3–5 inimest. 
Petseri rahvas ihaldas oma kirikut ja kogudust juba 1893. aastast. Kui kirik 1926. aastal valmis, sai see rahvaga täidetud. Eriti armastatud olid leeripühad. Kauaaegsed koguduse liikmed Voldemar ja Hedvig Kõlli meenutavad, et veel 1950. aastal oli 20 leerilast ja rahvas ei mahtunud kirikusse ära, nii et osa pidi väljas seisma. Nüüd tuleb leerilapsi ja ristimisi ette vaid üle aastate.

Toeta oreli remonti
Petseri kirik on ehitatud suur, ilus ja auväärne, mahutades koos rõdudega kuni 600 inimest. Orelirõdul troonib vendade Kriisade ehitatud kahe manuaaliga 21 registriga orel. Praegu kasutatakse orelit jumalateenistustel ja kontsertüritustel. Rahva huvi orelimuusika vastu on suur. Rohuaia Rist Elmet Vaaksi ettevõttel organiseeris 2008. a kaheksa kontserti, kus esinesid eesti muusikud ja koorid. Kokku käis kontsertidel 1800 inimest. 2009. aastal on planeeritud üheksa kontserti. 
Olles ustavalt teeninud annab orelilgi vanus ennast tunda – tuulesüsteem vajab väljavahetamist, samuti rohkearvulised lõõtsakesed, mängupult restaureerimist. Orelimeister Hardo Kriisa on remondi üldkulud hinnanud 300 000 kroonile.
Oreli sõnum meile kõlab – tahaks veel ikka laulda ja mängida. Teie saate mind selles aidata. Pilli remondi on enda südameasjaks võtnud Petseri Peetri kogudus, SA Eesti Orelikeskus ja MTÜ Rohuaia Rist. Kes soovib üritust toetada, saab selleks raha üle kanda SA Eesti Orelikeskuse arveldusarvele nr 10220004592012 SEBs. Selgitusse palume juurde lisada märkus Petseri orel, mis tagab, et raha kasutatakse ainult sellel otstarbel.
Jumal armastab heldet ja rõõmsat annetajat!
PS! Kui on noori vägevaid võitlejaid, kes tahaksid uue jõuga hooldajaõpetajana koguduse elu edasi kanda, andke endast teada EELK Konsistooriumile või misjonikeskusele.

Andres Mäevere,
Petseri koguduse hooldajaõpetaja

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)