Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Taastatakse Jõelähtme kiriku orel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Andres Uibo (vasakul) annab sihtasutuse juhatuse liikmele Kert Veiperile üle vile sertifikaadi. Taustal õp Margus Kirja. Õnnela Metsaorg.

Aasta alguses asutatud Jõelähtme Kirikumõisa Sihtasutus taastab 25 aastat vaikinud oreli.

Pühapäeval andsid Jõelähtme kirikus prof Andres Uibo, õp Margus Kirja ja sihtasutuse juhatuse liige Kert Veiper esimestele 64-le oreli taastamise toetajale üle orelivilede sertifikaadid. „Korjanduse kuulutasime välja nädal enne Ukraina sõja algust. Arvestades olukorda on läinud suhteliselt hästi. Annetatud on 15 500 eurot. Minna on siiski veel pikk tee, kuna eelarve on umbes 250 000,“ vahendas Margus Kirja, lisades, et tuleb uskuda imesid ja ka sihtasutuse liikmed pingutavad, käed rüpes ei istuta.

Annetajate hulgas on palju kohalikke inimesi, aga ka rahvast kaugemalt. Vilesid on kingitud töölt lahkumise puhul, sünnipäevaks, lastele ja lastelastele, tänuks elavaile ja mälestuseks lahkunuile. Kuusalu, Loksa, Kose ja Leesi kogudused kinkisid hinnalised prospektiviled Jõelähtme kirikuõpetajate G. H. Schüdlöffeli, P. Loppenowe, Friedrich J. A. Assmuthi ja Woldemar F. Kentmanni mälestuseks.

Gustav Normanni 1858. aastal valminud orel lõhuti II maailmasõja ajal ning seati käepäraste vahenditega mängukõlblikuks pärast sõda. Viimased 25 aastat on pill vaikinud, sest puudu on hulk vilesid. Taastatav orel hakkab kandma Normanni ja uue, veel valimata orelimeistri nime. Vanast orelist soovitakse kasutada kõike, mis on väärtuslik. See, mis katki või puudu, tehakse uus. Jõelähtme kiriku uue oreli kavandi ja dispositsiooni autor on prof Uibo. Orelil on ühtekokku 17 registrit, üks register sisaldab 56 vilet, pedaaliregistris on 30 vilet. Vilede hinnad algavad 30 eurost.

Lähem info ja andmed annetamissoovi korral: https://kirikumoisa.eu/?page_id=26.

Kätlin Liimets