Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Taastamistöid alustatakse trepi ehitusega

25.03.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Taastatav Tartu Maarja kirik saab uue peatrepi.
Arhiiv

Tartu Maarja kiriku taastamine on saanud rahalist toetust ja uut hoogu.

Sel sügisel taaspühitsetakse Riia tänava äärde jääv pikalt riigi, linna ja koguduse toel ümber ehitatud Pauluse kirik. Peetri kirik Narva mäel on saanud uue katuse ja palju muudki uuenduskuuriks vajalikku tänu Tiit Veeberi suurannetusele. Nüüd on aeg Pepleri tänavale jääva Maarja kiriku käes, et pühakoda võiks avatud olla.
Kui 2009. aastal maaülikooli võimlana kasutusel olnud kirikuhoone kogudusele tagastati, oli Maarja kiriku taastamiseks loodud sihtasutus töötanud kuus aastat. Hoone taastamise ideekonkursi võidutöö «Noa» büroolt KOKO Arhitektid on võetud aluseks põhiprojekti koostamisel. Kiriku projekt valmib suveks, taastamistööde eelarve sügiseks.
Linn on mitmel aastal oma eelarvest kiriku taastamisprojekti toetanud. Õpetaja Joona Toivaneni sõnul on linn lubanud korraldada ka kiriku ümbruses haljastustöid naaberkrundile rajatava lasteaia ehitamisega paralleelselt.
Oma toetuse tegid kogudusele Tartu 2014. aasta kultuurisündmuse kategoorias võitjaks kuulutatud laulupeo «Enne ja nüüd» korraldajad ning annetasid aunimetusega kaasneva preemia 1800 eurot. Žest on märkimisväärne, sest Maarja kirikut teatakse kui laulupeokirikut. Just siin toimus 1869. aastal esimese üldlaulupeo peaproov ja kirikutornist puhus pasunakoor peo avatuks.
Tartu laulupeo kunstiline juht Riho Leppoja on linlasi üles kutsudes öelnud: «Peaksime võtma eesmärgiks, et 2019. aastal saame koos laulupidude 150. aastapäevaga tähistada Maarja kiriku taasavamist.»
Annetust kasutatakse kiriku peatrepi renoveerimiseks. Sama töö tegemist toetab rahaliselt ka Gustav-Adolf-Werk Saksamaalt, kes on selleks eraldanud 5000 eurot.
Sirje Semm

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)