Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Suvi on rändamiste aeg

05.10.2016 | | Rubriik: Kultuurielu

Suve lõppu sobib tähistama kokkuvõte rännuteedel nähtust.

Oma lähimineviku reisimuljeid on kokku võtnud ka Uno Roosvalt. Tallinna Jaani kiriku lõunasaalis esitab ta maalinäitust «Rännuaastad». Ruum ei ole suur, siia mahtus üheksa täismõõdulist maali pluss ekspositsiooni lõbusaks sissejuhatuseks ka üks väiksem, kujutamas autorit saami mütsiga. Üldmulje näitusest on jõuline, värvikas ja suurejooneline.
Uno Roosvaldi loomingu peateemaks läbi aastakümnete on olnud Eesti rannamaastik. Ent see pole olnud üksnes fikseering. Kunstniku pühendunud hoiak ja kujundite ühendus tõi esile ka nn teise plaani – austuse karmi rannaelu ja selle kandjate vastu, mineviku tavade väärtustamise, usu vastupidamisse, kestvusse.
Ja ajad muutusidki – meri ja rannad vabanesid suletusest. Avanenud maailm pakkus kunstnikele uusi võimalusi. Uued motiivid tulid ka Uno Roosvaldi loomingusse. Kunstnik reisis esialgu oma hingelaadile lähedasemates Põhjamaades, hiljem viis tee ka Euroopa lõunapoolsematesse piirkondadesse.
Olgu lähtemotiivideks Põhja-Norra liustikud, Islandi kaljud, Loire’i oru loss või Itaalia kindluslinnak, ikka säilitab Uno Roosvalt talle omase karge vaatenurga ja monumentaal­suse taotluse.
Mitmes maalis on kasutatud nn pilt pildis võtet, kus ühte maali on liidetud mitu väiksemat. Ja sellise «kolmkõlaga» ongi saavutatud maali suurem sisulis-vormiline tihedus. Kunstniku värvipalett on küll värvikas, ent vaoshoitud. Kuid esineb ka erandeid.
Hiljuti oma 75. sünnipäeva tähistanud Uno Roosvaldi viimastes maalides näeb lausa fovistlikku värviküllust ja maalimismõnu. Paradiislikult lopsakas aed («Minu aed», 2015) ja ootel koduseinad («Vaibale kutsutud», 2016) tervitavad reisilt saabujat. On rõõm jõuda koju ja pole kahtlustki, et just siin on kõige parem.
Maire Toom

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)