Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Süvenevad sõprussuhted Halliste ja Sipoo vahel

02.09.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Sipoo vana kiriku kellatorn. Kalle Gaston

Augustis külastas Halliste Püha Anna koguduse 26-liikmeline delegatsioon ühte oma sõpruskogudust Soomes – Sipoot.
Suhted 40 kilomeetrit Helsingist asuva kogudusega said alguse juba 20 aastat tagasi, kui toonane Halliste koguduse õpetaja Kalev Raave otsis põhjanaabritelt abi kiriku varemetest taastamiseks.
Sestsaadik on Halliste ja Sipoo suhted jäänud aktiivseks – viimased viis aastat on Sipoo kogudus korraldanud Hallistes oma leerilaagreid, vastastikused külaskäigud on toimunud regulaarselt. Pikaaegne tava on jõulude-eelne toidupakkide jagamine Halliste lastega peredele.
Reis kujunes elamusterohkeks. Halliste rahva üllatuseks viidi neid mootorpaadiga Sipoo kogudusele kuuluvale saarekesele, mis asub Põhjalahes, rannikust poole tunni paadisõidu kaugusel. Sellisest kiriku omanduses olevast saarest, millel nimeks Pappisaari, ei olnud kellelgi aimu.
Männimetsalisel kaljusaarel on kõik vajalik laagrite korraldamiseks: köök, majad ööbimiseks, saun, metsakirik jne. Külalisi kostitati sauna, lõheprae ja õdusa seltskonnaga.
Pühapäevane missa toimus koguduse vanas kirikus, sest uues peeti samal ajal Sipoo rootsikeelse koguduse leeripüha. See andis võimaluse põhjalikumalt tutvuda ühe imelisema keskaegse pühakojaga, mida allakirjutanu on kohanud. Ühelööviline, paljude kaunite laemaalingutega ning eraldi asetseva kellatorniga kirik jättis ka teistele sügava mulje.
Sipoo vana kirik on ehitatud 15. sajandil ja pühitsetud pühale Sigfridile, esimesele ristitud Rootsi kuningale. Eelmisel aastal kuulus kogudusse 9520 hinge, toimetati 124 ristimist, 134 leeritamist, oli 38 laulatust ja 37 matust.
Lisaks kahele kohalikule pastorile teenis lektsioonide lugemisega missal kaasa ka Halliste koguduse hooldajaõpetaja. Külalistele oli üllatuseks, et tavalise kirikulisena osales missal koguduse peaõpetaja.
Hiljem selgus, et ta ise viib missat läbi vaid korra kuus, kuna suurem osa ajast kulub kodukülastustele, avalikkusega suhtlemisele ning ristimistalitustele, sest kogudusse kuulub palju noori peresid.
Pärast ühist maitsvat lõunasööki ning kingituste ja tänusõnade vahetamist asus Halliste rahvas koduteele, et juba jõulude eel võõrustada Hallistes Sipoo delegatsiooni.

Kalle Gaston

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)