Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Süvendatud teadmisi pühakirjast saab piiblikoolist

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

➡️ Vaata ka videouudist Tartu Pastoraadis alustab piiblikooli uus kursus

Soovist liituda kirikuga tuleb käia leerikoolis, aga võimalust täiendada teadmisi pühakirjast veelgi pakub piiblikool. 

Kirikukauge inimene võib küll küsida, kas leerikoolist ei piisa, ent Piibel on teadagi mahukas ja ammendamatu. Selgi sügisel algasid üle Eesti paljudes kogudustes piiblitunnid. Sain kokku paarkümmend kogudust, aga neid võib rohkem olla. Näiteks Käina koguduses loetakse Piiblit, Mustamäe koguduses toimuvad piibliseminarid dr Jaan Lahe juhendamisel. Vajadus süveneda raamatute raamatus kirjutatusse on igal juhul olemas.

Kutse Pastoraati

Järgmisel esmaspäeval algavad kolmandat aastat täiskasvanutele piiblikooli tunnid Tartus Pastoraadis. Osaleda võivad kõik, kes vaid soovivad ja eelteadmiste puudumine pole loengutel osalemisel takistuseks. Kui Piiblis kirjutatust ülevaadet pole, siis siin saabki teavet kesksetest sündmustest, tähtsamatest tegelastest ja kristliku usu õpetustest. Süvendatult uuritakse Luuka evangeeliumi ja Apostlite tegude raamatut.

Kogemust ei ole palju, aga Pastoraadi juht Siimon Haamer ütleb, et mõni inimene on osalenud mõlemal aastal, sest õppejõud ja teemad vahetuvad. Muidugi on koroonast tingitud piirangud mõjutanud ka piiblikooli tegevust ja sundinud otsima uusi lahendusi.

Korraldajate eesmärk on olnud pakkuda võimalust piibliõhtutel kohal olla, et inimeste vahel tekiks osadus. Kohapeal saab ka esinejatele küsimusi esitada ja pausi ajal omavahel suhelda. Seepärast on ka piiblikoolis kohapeal osalemise hind kõige väiksem ja seda on sel aastal ka alandatud. Algusest peale on saanud tunde vaadata interneti vahendusel. Kahjuks valis osa inimesi piirangute lõppedes mugavama tee ja jäigi ekraani ette, tunnistab Haamer.

Siimon Haamer tõstab piiblikooli esile kui koguduseelu elavdamise vormi. „See päriselt töötab,“ kinnitab ta ja ütleb, et kolm-neli kogudust vaatab tundi koos. Lisaks perepaketile on valikus ka selline. Lektoreid on piiblikoolis tosin ja Haamer naerab, et Pastoraat pakub praegu ainsana peapiiskopile sellist rakendust.      


Nii Kaarli koguduse piiblikoolis kui ka Tartus oodatakse loengut pidama usuteaduse instituudi dekaani dr Randar Tasmuthit, piibliteaduste õppetooli professorit.  Erakogu.

Laupäeviti oodatakse Kaarlisse

Tallinna Kaarli koguduse abiõpetaja Kaisa Kirikal, kes koordineerib sealse piiblikooli tegevust, ütleb samuti, et piiblikool ei ole mõeldud ainult Kaarli koguduse liikmetele, vaid on avatud kõigile huvilistele. Osalemise tingimuseks on soov süüvida pühakirja ja saada Piibliga sinasõbraks. Piiblikooli üks eesmärke on õppida tundma Piibli suuremaid sündmusi ja tegelasi ning seeläbi sedagi, mida kirik õpetab. Oktoobris alustavasse piiblikooli on tänase seisuga registreerunud liikmeid nii luterlikust kirikust kui ka teistest konfessioonidest. Vabu kohti piiblikoolis veel jagub ja huvilistel palutakse lahkelt ennast kirja panna. 

Piiblikooli lektoritena astuvad üles mitmed vaimulikud, kes aitavad õppeaasta jooksul pühakirja raamatute kaupa avada ja kirjapandut seletada, ikka nii, et läbi Piibli püsiks tähelepanu Jeesusel. Kuidas üks või teine lektor Piiblisse kirjutatut avab, see selgub loengutes. Osalistele annavad loengupäevad igal juhul õppimise kõrval kohvipauside ajal võimaluse ka teistega suhelda ning kuuldu ja nähtu üle mõtteid vahetada.

Tunnid toimuvad Kaarli kooli ruumides Toompuiestee 4. Klassiruumi suurus seab osalejate arvule oma piirangu, aga see-eest pakub lektorile hea võimaluse kasutada kõikvõimalikku tehnikat. Tundides osalemine on tasuline ja selleks, et koolitusele registreeruda, tuleb tasuda esimene osamakse. Info www.kaarlikogudus.ee. 

Kutsutud esindama jumalariiki

Piibliringi peetakse aga ka näiteks Pauluse lastehoius. Alul oli ring avalik ja selles osales ka mõni koguduseliige, aga koroonaaeg tõi muutuse ja nüüd on see vaid lastehoiu töötajatele, selgitab koguduse abiõpetaja Marek Roots. Tema ka neid eratunde annab. See õppeaasta algaski üleeile, esmaspäeval.

Õpetaja küll täpsustab, et piibliringiks on pooletunnist osadust jumalasõna ümber palju nimetatud, pigem on see hardushetk. Aga lisaks palvele on ta tekitanud lastehoiu töötajate vahel pühakirjaga seotud arutelu. Olles nüüd ka Peetri koolis kaplan, ütleb Roots, et kuigi lastehoid on kristlik, on sekulaarse ühiskonna surve väga suur ja selline toetav vaimulik sõna nädala alguses on hästi vajalik. „See on tore asi olnud,“ ütleb Marek. 

Juba sel laupäeval saadakse piiblitunniks kokku Haapsalu pastoraadis. Sealne piiblitund on eriline – valmistatakse ka mõnd piibliainelist toitu. Nii on kokku saadud juba seitse aastat ja selle formaadi vastu on huvi tundnud ka mõni teine kogudus. 1. oktoobrist alustatakse piibliõppega Kuressaares ning oktoobri alguses palve- ja piiblitundidega Jõhvis, tunnid hakkavad toimuma kolmapäeviti päevasel ajal. Täpsemat infot saab kogudusest.

Huvi jumalasõna ja selle sügavama sisu vastu pole kadunud, võib rõõmsalt kinnitada. 

Rita Puidet